Sberatel.info
16. January, 2020
Česká národní banka dává do oběhu celkem 19.000 mincí. Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardním provedení cena 495 korun.
Mince jsou k dispozici ve dvojím provedení, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou, ČNB vydá 12.300 kusů mincí. Dalších 6700 mincí bude ČNB nabízet v běžném provedení s vroubkovanou hranou.
Další stříbrnou minci vydá ČNB v lednu a bude připomínat 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové. Emisní plán ČNB pro letošní rok počítá s pěti emisemi stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč, jednou emisí s nominálem 500 Kč a dvěma emisemi zlatých mincí s nominálem 5000 Kč.
Tolar dal jméno i americkému dolaru
Poštovní známka vychází v nákladu 72 000 kusů a je tištěna ocelotiskem z ploché desky. V horní části známky autor zobrazil detaily Jáchymovských tolarů, v té spodní pak akt samotné ražby. Námětem obálky prvního dne (FDC), kterou vyryl rytec Jaroslav Tvrdoň, jsou jáchymovské tolary spolu s dobovým vyobrazením Jáchymovského hrádku a zakladateli z rodu Šliků. V meziarší upraveného tiskového listu je pak zobrazen dobový Jáchymovský erb a po stranách meziarší je ražba naznačující samotné tolary.
Jáchymovský tolar je označení historických stříbrných mincí ražených v Jáchymově v letech 1519 až 1528. Šlechtickému rodu Šliků, patřily pozemky v Krušných horách, na kterých byla vhodná ložiska pro těžbu stříbra. Důlní těžba zde začala okolo roku 1516, a protože výnosy stříbra byly velké, požádali Šlikové o povolení ražby. Tu jim oficiálně povolil český zemský sněm svým rozhodnutím z 9. ledna 1520. Jáchymov se stal horním městem a započala zde ražba šlikovských 2 tolarů, tolarů a jejich dílů (1/2 a ¼). Mince byly raženy v jáchymovské královské mincovně.
Na jedné straně jáchymovského tolaru byl ztvárněn dvojocasý český lev a jméno krále Ludvíka Jagellonského, na druhé pak obraz svatého Jáchyma a erb rodu Schliků.
Místní ražby napodobující český vzor se pak dostaly do celého světa, včetně kolonií, jež daly základ dnešním Spojeným státům americkým. Z názvu tolar pochází i označení americké měny dolar.
Pošta připomíná dílo slavných výtvarníků
Česká pošta vydává ve stejné době také další poštovní známky. V edici „tradice české známkové tvorby“ připomíná výtvarníka a rytce Bedřicha Housu, který byl už od roku 1949 autorem řady návrhů našich poštovních známek (výtvarný návrh Eva Hašková, rytec FDC Martin Srb, nominále „A“ , náklad 500 000 ks).
Pro zásilky do zámoří („Z“) je naopak určena poštovní známka věnovaná výtvarníku Josefu Čapkovi. Nese motiv Čapkova obrazu s názvem Kolovrátkář ze sbírek středočeské galerie GASK a vychází ve formě známkového sešitku. Autorem grafické úpravy je výtvarník Jan Kavan.
JJ, ČTK, foto: Česká pošta a ČNB a http://expo-net.blogspot.com/