Sberatel.info
13. November, 2020
Německá pošta nadělila nejdéle běžícímu seriálu v německy mluvících zemích (v originále Tatort) k výročí poštovní známku a dopisnice věnované vybraným vyšetřovatelům, kteří se v seriálu objevili. Ten nejslavnější – Horst Schimanski mezi nimi však překvapivě chybí! Proto Klan sběratelů připravil pro fandy legendárního komisaře speciální výroční list s jeho podobiznou, originálem německé známky a sběratelským kašetem.
K dispozici je rovněž 200 kusů dopisnice, vydané v roce 2018 Českou poštou a veletrhem Sběratel k nedožitým 80. narozeninám jeho představitele, herce Götze Georga a pohlednice s německou známkou a kašetem. Současně bude možné objednat další rarity, jež Německá pošta k výročí vydala.
Autorem akčního portrétu je výtvarník Petr Ptáček, tvůrce českých poštovních známek. Vedle pozadí, které odkazuje na syrové panorama průmyslového Duisburgu, kde Schimanski operoval, se na kresbě objevuje další nezbytná proprieta spojená se slavným komisařem – Citroën CX.
Dopisnice a pohlednice jsou stejně jako výroční list opatřeny německou poštovní známkou „Tatort“ a sběratelským kašetem. Německá poštovní známka má nominále 0,80 Eur a její motiv vychází z úvodní znělky seriálu, která je celých 50 let stejná. Autorem finální podoby známky je grafik Thomas Steinacker z Bonnu.
Seriál Místo činu pochází z produkce německé televize ARD a pravidelně se vysílá vždy v neděli. Každý díl se odehrává v jiném městě a dnes se neomezuje jen na hranice Německa, ale komisaři (a komisařky) vyšetřují pod hlavičkou značky Tatort zločiny také Rakousku nebo Švýcarsku. Do letošního roku se v seriálu objevilo na sedmdesát vyšetřovatelů.
„Schimi“ a jeho nabručený parťák Thanner ztvárněný herce Eberhardem Feikem (1943 – 1994) patří mezi nejoblíbenější. V rozmezí let 1981–1991 se objevili v celkem 29 epizodách. V letech 1991 až 1997 pak Götz Georg (1938–2016) navázal na svou nejslavnější postavu v samostatném seriálu Schimanski. Většinu dílu se Schimanskim odvysílala už v 80. letech československá televize a není bez zajímavosti, že v roce 1988 se v díle nazvaném „Samovazba“ objevil v jedné z rolí také slovenský herec Juraj Kukura.
CO SI MŮŽETE OBJEDNAT