VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Má oficiálně největší kolekci kapesních kalendářů v ČR. Do své sbírky investoval i výhru v Sazce

Sberatel.info

17. February, 2025

Svoji sbírku kapesních kalendářů založil Lubomír Zamazal z Moravských Budějovic na Třebíčsku v roce 1965 na dvojici čerstvě vydaných žlutočervených kalendářů společnosti Sazka. Bylo mu 15 let a rozhodl se, že kalendáře začne sbírat. Po 60 letech jich má milion, což je největší sbírka kalendářů v Česku, jak v Pelhřimově potvrdila Agentura Dobrý den spravující české rekordy.

„Sběratelství kapesních kalendáříků je hodně rozšířené, sběratelů je hodně a vydavatelů taky. Ale pan Zamazal je absolutní unikát. Za posledních 20 let získal do své sbírky tři čtvrtě milionu kalendáříků. Samozřejmě především ze soudobých zdrojů, ale má i historické unikáty,” řekl za pelhřimovskou agenturu Miroslav Marek.

Kalendářík jsou v jeho bytě uloženy ve velkém množstvím šanonů, ale i v úložných krabicích po 5000 kusech, lemujících stěny obývacího pokoje. Ty, které považuje za obzvlášť cenné či nejkrásnější, vkládá z důvodu snadného prezentování do pořadačů a zásobníků. Za nejcennější sběratel považuje kalendářík na r. 1902, který ve Vídni vydal Karel Fromme v podobě kovové miniknížečky o rozměrech 3,5 – 4,7 cm, a to v češtině.

Z historických kousků vydaných do r. 1948, jichž má rekordman několik set, vyniká mosazný stolní kalendář československých Legií (r. 1930, rozměr 8 x 11 cm).

Vzácné miniknížečky, dnes už prakticky nesehnatelné.

Lubomír Zamazal vlastní i kalendáře velké, podlouhlé, skládací a součástí sbírky jsou i rarity (např. kalendáříky plastové, kovové i ty v podobě kapesníčků do kapsičky pánského saka). Nejstarším exemplářem sbírky, jíž se rekordman věnuje od r. 1970, je kniha KALENDÁŘ z doby vlády Marie Terezie (r. 1735).

Při prohlížení sbírky se lze pokochat například pohledem na krásné série erbů, psů, historických vozidel i zpěváků. Zaujmou i historické poštovní knížky, z nich sběratelova nejstarší je z roku 1848.

Miniknížečka z roku 1884.

Vybrané exempláře sběratel připravil pro Muzeum rekordů k vystavení. Jeho návštěvníci tak budou moci jejich prostřednictvím a díky úctyhodným číslům charakterizujícím rekordní sbírku obdivovat zarputilost a sběratelskou vášeň pana Zamazala.

Aby mohl svoji sbírku rozšiřovat, navštěvuje Zamazal ročně i 30 trhů a burz v Česku i zahraničí. Většinu kalendářů získal směnou či darem, za vzácnější kusy byl ochotný zaplatit. Vložil do nich i loňskou výhru ve hře společnosti Sazka. „Vyhrál jsem 100.000 (korun) a vrazil jsem to do sbírek. To se mi ta Sazka vyplatila,” řekl Zamazal v narážce na motiv kalendářů, které stály na začátku jeho sbírky.

Svou vášeň pro kalendáře vložil Zamazal i do toho, že kapesní kalendáře sám vydává. Obvykle tak 300 motivů, každý po 100 kusech. Je také pořadatelem sběratelských burz. Další bude 22. února v konírnách moravskobudějovického zámku.

JJ, ČTK, foto Muzeum rekordů Pelhřimov.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Retro Garáž jaro

    Veteránská burza spojená s aukcí.

    26.04.2025 - 26.04.2025

    Lysá nad Labem, Česká republika

    https://www.retro-garaz....
  • Veletrh Antique jaro

    Největší domácí veletrh starožitností.

    24.04.2025 - 27.04.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.asociace.com...
  • MIF International Money Fair Jaro

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    02.05.2025 - 04.05.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/ab...
  • Veronafil jaro

    Největší sběratelská akce v Itálii.

    22.05.2025 - 24.05.2025

    Verona, Itálie

    https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Letecké muzeum Metoděje Vlacha

    Muzeum se sbírkou létajících i statických letadel.

    Mladá Boleslav, Středočeský kraj

    www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz/...
  • Muzeum hodin

    Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

    Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

    www.muzeumhodin-kno.cz/...
  • Muzeum radiopřijímačů

    Muzeum se sbírkou historických rádií.

    Hořice na Šumavě, Jihočeský kraj

    www.horicenasumave.cz/informace-o-obci/m...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags