VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Univerzita Palackého vydá stěžejní dílo heraldika Jiřího Loudy, autora návrhu českého státního znaku

Zdroj: ČTK, foto: Univerzita Palackého 

26. May, 2020

Univerzita Palackého v Olomouci se chystá vydat stěžejní dílo olomouckého heraldika Jiřího Loudy Erby rytířů podvazkového řádu. Publikace o více než šesti stech stránkách přinese na tisíc vyobrazení erbů nejstaršího evropského rytířského řádu a třetího nejvýznamnějšího britského vyznamenání. Kniha vyjde na podzim jako pocta k nedožitým stým narozeninám uznávaného heraldika, který je i autorem návrhu českého státního znaku. Univerzita o tom informuje na svých stránkách.

“Jiří Louda považoval Erby podvazkového řádu za své zásadní dílo. Pracoval na něm usilovně téměř do konce života a velmi stál o to, aby kniha vyšla. Bohužel do své smrti v roce 2015 se toho nedočkal. Jeho odkaz se rozhodla naplnit vnučka a oslovila na základě doporučení dědečkových přátel naše univerzitní vydavatelství,” uvedl ředitel univerzitního vydavatelství Aleš Prstek.

Jiří Louda si vedl ilustrovaný deník, který je nyní v majetku Louvovy vnučky Jitky Nerušilové.

Jiří Louda si vedl ilustrovaný deník, který je nyní v majetku Louvovy vnučky Jitky Nerušilové.

Kniha kromě stěžejního díla zachycuje i pozoruhodný život heraldika, který se za druhé světové války dostal přes Polsko a Francii do Velké Británie, stal se výsadkářem, ale kvůli zranění nakonec obsluhoval radiostanici. Zažil i těžkou dobu totality, v 50. letech byl zatčen Státní bezpečností a dva roky strávil na Mírově. Řadu let poté pracoval v olomoucké Vědecké knihovně a naplno se věnoval milované heraldice. “Životní příběh Jiřího Loudy je pozoruhodný, a my jsme se proto rozhodli ho připomenout i v připravované knize. Přidali jsme tak k jeho dílu ještě deset kapitol, které čtenáře provedou životem heraldika, vojáka, válečného veterána a vlastence,” dodal Prstek.

Na knize se podílí hned několik osobností, například autorem životopisu je Michal Šimůnek z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, autorem a editorem heraldické části je historik a heraldik Karel Müller, přítel a kolega Jiřího Loudy a ředitel Zemského archivu v Opavě.

1_louda

Kniha vyjde pod značkou Univerzity Palackého nejen proto, že Jiří Louda, rodák z Kutné Hory, prožil většinu života v Olomouci, ale i proto, že mu Univerzita Palackého v roce 2004 udělila čestný doktorát. Ocenila jak jeho zásluhy na poli heraldiky, tak i jeho osobní nasazení pro vlast.

Jiří Louda byl jedním z nejuznávanějších evropských znalců erbů a vlajek. Za svůj život vytvořil zhruba dvě stovky symbolů měst a obcí a vedle českého státního znaku také prezidentskou vlajku Významný český heraldik a veterán druhé světové války zemřel 1. září 2015 ve věku 94 let.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Muzeum betlémů

    Muzeum se sbírkou historických betlémů.

    Třebechovice, Královéhradecký kraj

    www.betlem.cz/cz/
  • Muzeum vah

    Muzeum se sbírkou kuchyňských vah.

    Humpolec, Vysočina

    www.muzeumvahy.nafotil.cz/...
  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

    Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

    Železná ruda, Plzeňský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags