Zdroj: ČTK, foto: Portmoneum
2. July, 2020
Jednotlivé výstavní panely představují dnes slavného grafika, malíře, mystika a spisovatele Josefa Váchala a sbírku jeho “krvavých” kolportážních románů, stejně jako žánr samotný. Především se ale výstava věnuje knize, kterou Váchal, inspirován tímto druhem literatury, napsal. Prostoru dominuje vitrína s originálním svazkem Krvavého románu. Autor dílo nejen napsal, ale také sám svázal, vysázel a ilustroval 11 starými a 68 novými dřevoryty.
„Kniha se zčásti tváří jako rádoby odborná studie, většinu obsahu ale tvoří vlastní autorský román. Do něho vršovický mistr zamíchal nejen literární postavy a prostředí z lidových románů, ale také skutečné osoby a místa ze svého okolí, mimo jiné i Litomyšl,” uvedla Hana Klimešová z Regionálního muzea v Litomyšli, které Portmoneum spravuje. Výstava potrvá do 31. října.
Z knihy Krvavý román se stal především díky jejím dalším vydáním jinými vydavateli fenomén, který měl vliv na řadu dalších událostí. Jednou z nich byla i záchrana Portmonea. Dům vyzdobil Váchal pro svého přítele Josefa Portmana. Amatérský tiskař a sběratel umění v něm chtěl zřídit muzeum a nazvat ho po Váchalovi. Přátelé se ale nepohodli. Portman neoprávněně užíval k tisku Váchalovy štočky. Umělec zase v Krvavém románu vytvořil škudlivého hraběte Portmona, který přebývá v Portmoneu.