Zdroj: ČTK, foto: Pop Museum
16. June, 2020
„Střihový dokument bude součástí výstavy v Popmuseu, jeho promítnutí zájemcům umožníme i na požádání,” řekl ředitel Popmusea Aleš Opekar.
Výstava Devadesátej Revisited I. na několika panelech mapuje slovem i obrazem koncerty, festivaly, kluby, objevy, skandály i kuriozity roku 1990, který pořadatelé označili za „rok neomezených možností”. Dokumenty připomínají první návštěvy hudebních hvězd v tehdejším Československu, mezi nimiž byli Rolling Stones, The Cure, Saxon, Paul Simon, Suzanne Vega, Lou Reed nebo kapela Sugarcubes se zpěvačkou, která se později proslavila jako Björk.
Devadesátej Revisited I. mapuje nové rockové kluby, hudební agentury nebo vydavatelství jako Bonton, Multisonic a Globus a jejich počiny. Jeden panel s názvem Princip americké apokalypsy v Praze je věnován návštěvě Franka Zappy. Film ukazuje mimo jiné návštěvu undergroundového amerického muzikanta ve Federálním shromáždění. „Šel jsem tam, abych viděl umírat komunismus, ale on kolem sebe pořád kope,” říká Zappa v dokumentu.
Výstava zachycuje tehdejší události jako Koncert pro Lidové noviny, koncert SOS Rasismus s tehdejším prezidentem Václavem Havlem jako hostem, volby, vznik časopisu Rock&Pop a Rádia Stalin i výrazné zástupce tehdejší nově vznikající hudební scény – skupiny Garáž, Psí vojáci, Root nebo Lucie i “úlety” typu umělce vystupujícího pod jménem Svatý Vincent.
Výstava Devadesátej Revisited II. v klubu Vagon staví více na obrazovém materiálu. Zájemci ji mohou navštívit bez vstupného vždy přibližně dvě hodiny před začátkem koncertů.
Pražské Popmuseum mapuje historii tuzemské hudby. Svoji činnost zahájilo v roce 1999 v prostorách bývalé Janáčkovy síně v Besední ulici na Malé Straně. Pro veřejnost bylo otevřeno v březnu 2000 výstavou Bigbít, která mapovala počátky a zlatou éru českého rocku v letech 1956 až 1972. První etapu existence Popmusea uzavřely katastrofální povodně v srpnu 2002.
V roce 2005 Popmuseum přesídlilo do Kulturního centra Kaštan v Praze 6. Nová expozice a dokumentární centrum zde byly otevřeny výstavou Zabte ho, je to kritik! o historii české hudební publicistiky.
Více o programu zde.