Sberatel.info
16. února, 2025
Pošta tak vzdává hold slavnému českému loutkáři Matěji Kopeckému a jeho nejslavnějším „hercům“. Námětem druhé únorové emise je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Známce výtvarníka Pavla Sivka dominuje portrét Matěje Kopeckého a hlavy čtveřice původních loutek rodiny Kopeckých, se kterými loutkoherecká společnost Matěje Kopeckého hrála divadelní představení. Na FDC pak najdeme loutky vystřižené z pevného papíru, které loutkoherec ovládá jediným drátkem nebo provázkem. Patří sem Turci, mořská panna nebo mořský pták.
Známka nese nominále „B“, které odpovídá ceně 31 Kč, tisklo se ofsetem v nákladu 300 000 kusů, FDC digitálem v počtu 2 200 kusů.
Motiv věnovaný Valašskému muzeu je dílem výtvarníka Jana Kavana a rytkyně Lucie Bandikové. Ústředním motivem je dřevěné městečko, nejstarší jádro expozice ve Valašském muzeu.
Jak píše Česká pošta ve svých materiálech „na aršíku se kolem známky vine věnec valašské vegetace, ze které se vynořují objekty vybrané ze dvou novějších prohlídkových okruhů. Technický důmysl zdejších obyvatel dokládají památky z Mlýnské doliny, zatímco život zemědělců a pastevců přibližuje Valašská dědina.
Okrové odstíny v dolní části navozují podzimní náladu. Směrem vzhůru pak zelená a světlá modř ztělesňují přírodu v plném rozkvětu. Známka a aršík zobrazují celé stavební objekty.“
Aršík se tiskl ocelotiskem z ploché desky v kombinaci s ofsetem v nákladu 22 000 kusů. Ocelotiskem se tisklo také FDC a bylo vyhotoveno celkem 2 400 kusů.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku si letos připomíná sto let od svého založení. Letos připravuje 63 programů, dosud zdaleka nejvíc, řekl generální ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Těžištěm oslav budou červencové Rožnovské slavnosti, které se budou konat 4. až 6. července. Představí se domácí i zahraniční folklorní soubory. Festival nabídne po sto letech slavnostní reprízu divadelního představení Valašská svatba rožnovská. Uskuteční se také pokus o shromáždění co nejvyššího počtu krojovaných Valachů a zápis do České knihy rekordů. Na speciální scéně z roku 1925 na palouku Dřevěného městečka se představí 144 tanečníků a tanečnic z 18 valašských souborů, kteří společně zatančí 16 typických tanců z Rožnova a okolí.
O vznik muzea se zasloužili členové rožnovského muzejního spolku, zejména bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi. Již před první světovou válkou předložili plány na přenesení několika roubených staveb do městského parku. Uskutečnit své cíle se jim však podařilo až při přípravách národopisné slavnosti a valašského folklorního festivalu v roce 1925 nazvaného Valašský rok. Prosadili, aby se tyto slavnosti konaly už v areálu nově vzniklého muzea, kam nechali přestěhovat z rožnovského náměstí dva domy z druhé poloviny 18. století a několik drobných staveb. Vznikl tak základ areálu Dřevěné městečko. Muzeum loni navštívilo 283.925 lidí.
JJ a ČTK s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta