Sberatel.info
1. listopadu, 2023
Poctu vědci a polárníkovi Františku Běhounkovi, sci-fi motiv věnovaný Univerzitě Palackého v Olomouci a známku s Perleťovcem stříbropáskem s netradičním nominále 5 Kč emituje nově Česká pošta.
Příležitostný poštovní aršík „František Běhounek“ je dílem výtvarníka Milana Bauera a rytce Václava Fajta. Tisklo se ocelotiskem z ploché desky kombinovaným ofsetem v nákladu 23 000 kusů aršíků, FDC pak ocelotiskem z ploché desky v nákladu á 2 300 kusů.
František Běhounek byl všestranná osobnost – vědec, profesor fyziky, cestovatel a spisovatel. Na vzducholodi Italia, jako první Čech, přeletěl nad severním pólem. Ztroskotání při návratu vzducholodi, několikatýdenní pobyt na ledové kře a záchranu sovětským ledoborcem Krasin popsal v knize Trosečníci na kře ledové (1928), později vydáno jako Trosečníci polárního moře. Kniha byla přeložena do řady světových jazyků.
Jak se píše v tiskových materiálech pošty „námětem aršíku a známek je jeho portrét v poměrně mladém věku. Druhým výrazným motivem je vzducholoď symbolizující dvě Běhounkovy výpravy k severnímu pólu. První cestu absolvoval v roce 1926 vzducholodí Norge s Roaldem Amundsenem a druhou v roce 1928 s Umbertem Nobilem právě vzducholodí Italia. Vlevo od portrétu je znázorněn stan, který polárníci používali k částečné ochraně. Pozadí známky vyplňují ledové útesy“.
Velkou inspirací byla prý pro autora Milana Bauera zmiňovaná kniha Trosečníci polárního moře a také italsko – sovětský film Červený stan se Seanem Connerym a Claudií Cardinale, který dramatické události po ztroskotání zachycuje.
Autorem grafického návrhu (vytvořeného akvarelem) netradičně pojaté známky věnované Univerzitě Palackého v Olomouci je Josef Dudek.
Česká pošta v tiskových materiálech popisuje motiv známky takto: „Do plochy známky je šikmo vsazen panel, ve kterém stojí postava s brýlemi pro práci s virtuální realitou a rozpíná ruce od hromádky knih vlevo, přes panorama historického centra města Olomouce ke spirální mlhovině vpravo. Do šikmé plochy virtuální reality je vložen znak univerzity a horní okraj lemuje nápis UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI provedený verzálkami. Šikmá plocha virtuální reality směřující zleva doprava symbolizuje dynamický vývoj od klasického způsobu studia a bádání, přes vědeckou současnost k budoucnosti. Celý vývoj ukotvuje odkaz na dlouhou tradici univerzity“.
Nominále je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní v ceně 27 Kč. Tisklo se ofsetem v nákladu 400 000 kusů, FDC pak digitálem v počtu 2 300 kusů.
Osvědčený autorský pár Jaromír a Libuše Knotkovi jsou autory nové poštovní známky s neobvyklým nominále 5 Kč. Jejím objektem je Perleťovec stříbropásek – denní motýl z čeledi babočkovitých. Má oranžovou nebo žlutohnědou vrchní stranu křídel, na nich se nachází vzor složený z černých skvrn a příčných pruhů. V České republice se vyskytuje hlavně v jižních Čechách a zatím není ohroženým druhem.
Známka byla tištěna plnobarevným ofsetem v nákladu 700 000 kusů.
JJ s použitím materiálů České pošty a Wikipedie, foto: Česká pošta