Sberatel.info
30. května, 2024
Populární „smalíci“, v originále „emoji“ jsou zajímavým oživením emisního plánu Českém pošty. Ta vzdává také hold spisovateli Eduardu Petiškovi a na známce se nově objevuje štika, okoun nebo čolek.
Rodina známkových „emoji“ je dílem výtvarníka Filipa Heyduka. Na tiskových listech je umístěno 10 x 5 kusů různých samolepících známek v soutisku v nákladu 30 000 tiskových listů, to je 300 000 ks od každé. Známky tištěné ofsetem nesou nominále „B“, tedy 27 Kč.
První známka znázorňuje psaní dopisu, další nalepení známky na dopis. Třetí a čtvrtá známka pak představuje proces na poště – orazítkování a doručení dopisu. Poslední známka vyjadřuje radost z obdržení dopisu. Emoji mají svůj původ v Japonsku, kde se objevily v mobilních telefonech již v roce 1999.
Asociace veřejných evropských poštovních operátorů PostEurop vyhlašuje každý rok pro své členy společné známkové téma. Letos byla zvolena jako téma známky pod společným označením EUROPA „vodní fauna a flora“. Česká pošta svěřila motiv našim předním specialistům na přírodní témata Jaromírovi a Libuši Knotkovým.
Z obrovského množství ryb, které se pohybují pod hladinami českých vod vybrali autoři štiku – královnu českých rybníků. K ní přidali krásně zbarveného okouna, častou kořist štiky. Z obojživelníků zachytili čolka velkého, z korýšů raka bahenního. Z třídy mlžů pak typického zástupce českých rybníků – škebli rybničnou a plže okružáka ploského. A nakonec zástupce vodních brouků – potápníka vroubeného. Floru zastupuje ozdoba českých rybníků leknín bílý v doprovodu vodní trávy – stolístku klasnatého.
Námětem FDC, jež bylo tištěno v nákladu 2 300 kusů, je kapr šupinatý a kapr hladký. Pro barevné oživení autoři přidali pstruha duhového, poslední dobou úspěšně vysazovaného do chladnějších kaprových rybníků i přehrad.
Známka emitovaná v počtu 72 000 kusů je označena písmenem E“, které odpovídá ceně za obyčejnou zásilku do evropských zemí a dnes nese hodnotu 44 Kč.
Spisovatel Eduard Petiška otevřel milionům dětí brány světa starých řeckých bájí a pověstí a to se promítlo i do výtvarného zpracování známky, jehož autorem je Petr Minka. Spisovatel na ní naslouchá slepému řeckému pěvci Homérovi, hrajícímu na lyru.
Na FDC pak najdeme alegorický motiv ze starých řeckých bájí – dramatický návrat válečné lodě řeckého hrdiny Odyssea z trojské války. Rozbouřené moře v alegorii představuje rozzlobenou tvář boha moře Poseidona s vlnícími se vlasy a vousy jako mořským vlnobitím.
Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“ v ceně 27 Kč, tisklo se ofsetem v nákladu 400 000 kusů.
Novinkou v dlouhodobé sérii České pošty „Umělecká díla na známkách“ je „Lovecká grafika J. E. Ridingera“.
Mezi sběrateli je série oblíbená nejen pro zobrazená výtvarná díla, ale také pro způsob tisku – i v tomto případě se jedná o ocelotisk z ploché desky kombinovaný ofsetem. Ocelotiskem se tiskla i obálka prvního dne (FDC) a to v nákladu 2 300 kusů, aršík pak v emisi 22 000 kusů.
Podklad celého aršíku tvoří scéna z lovu na divoké kachny. Hon na zajíce – představuje moment parforsního lovu, druhu honitby, při které je lovená zvěř štvaná loveckými psy. Na lovu – zpodobňuje chvíle po skončení lovu a shromažďování ulovené zvěře.
Johann Elias Ridinger byl německý grafik, malíř a rytec působící na přelomu 17. a 18. století v Německu. Zaměřoval se převážně na motivy zvěře v krajině a právě lovecké motivy a různé scény z lovů.
Námětem FDC jsou přípravy na honitbu připadající na svátek svatého Huberta, patrona lovců a jelen lesní z Ridingerova „Alba jelenů“.
Grafická úprava a rytina aršíku i FDC je dílem Martina Srba.
JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta