VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Češi utratili v aukcích umění 1,42 mld. Kč, meziročně o 13 procent víc

Sberatel.info

29. března, 2018

Téměř třináctiprocentní meziroční nárůst loni zaznamenal český aukční trh s uměním. Sběratelé a investoři za umělecká díla v aukcích dali 1,42 miliardy korun, v roce 2016 to bylo 1,26 miliardy korun. ČTK to řekl Jan Skřivánek ze specializovaného serveru Artplus.cz. Kupce loni našlo asi 10.000 děl, což je přibližně polovina nabízených. Za deset let se obrat tuzemských aukcí více než zdvojnásobil.

Podrobné údaje a rozbor jednotlivých segmentů trhu přinese ročenka, která vyjde koncem týdne. Stejně jako předloni i loni svá aukční maxima vylepšili Jan Zrzavý, Václav Špála či Jan Bauch, autoři, kteří dlouhodobě patří mezi nejfrekventovanější jména českých aukcí.

Zatímco rok 2016 byl podle Skřivánka rokem Josefa Šímy, neboť hned tři jeho obrazy na aukcích překonaly hranici 20 milionů korun, loni se podobně dařilo Jindřichu Štyrskému a Toyen. Dva Štyrského obrazy se prodaly za 24,3 milionu a 23,5 milionu, nový rekord Toyen má hodnotu dokonce 36 milionů korun; všechny sumy jsou včetně aukční přirážky, která je u různých aukčních síní různá, ale pohybuje se mezi 20 a 25 procenty ceny dosažené na sále.

Růst cen potvrzuje i vyšší počet milionových a statisícových položek. Za více než milion korun se loni prodalo 231 položek, hranici 100.000 korun překonalo dalších 1130 obrazů, soch, prací na papíře i starožitností. Počet milionových položek se zvýšil o 17 procent, stotisícových bylo jen o tři procenta víc než v roce 2016, růstu trhu tedy pomáhají zejména nejdražší díla.

Dobře je to vidět na zvyšujícím se počtu děl v ceně nad pět milionů korun. Před třemi lety se jich prodalo 19, předloni 22 a loni již 29. Milionové položky představují jen asi dvě procenta z celkového počtu vydražených děl, připadá na ně však 62 procent celkového obratu. Milionové částky se stále častěji platí vedle moderny a umění kolem roku 1900 za poválečné umění. Z 230 děl prodaných loni za milionové částky jich do této kategorie spadá 30.

Největšími úspěchy jsou podle Skřivánka milionové částky za díla Běly Kolářové a Vladimíra Boudníka, přičemž ani jeden z nich se nevěnoval klasickému obrazu. Ojedinělé jsou stále milionové prodeje současného umění, i když jich také přibývá. Šest pláten Jana Merty bylo loni draženo za milionové částky, nejdráže obraz Bez názvu (Ubrousky) z konce 80. let, který se prodal za 1,56 milionu korun.

Ojedinělým úspěchem mimo všechny kategorie je cena 6,5 milionu korun za sochu Federica Díaze Lacrimau, zlatou kapku (na obrázku), která měla svou premiéru v roce 2010 na Expo v Šanghaji. Z šestačtyřicetiletého Díaze cena dělá nejen nejdražšího autora své generace, ale též nejdražšího českého žijícího umělce. Z poválečného umění se v aukcích dráž prodaly jen tři obrazy Mikuláše Medka a jedna malba Václava Tikala.

Zda bude růst tuzemského aukčního trhu pokračovat, není zřejmé. Český trh s uměním podle Skřivánka funguje ve dvou až tříletých cyklech. Celkové obraty rostou či klesají, mění se jména cenových rekordmanů, ale základní trendy zůstávají stejné. Vzhledem k tomu, že poslední dva roky byly co do výše obratu rekordní, případná změna bude skoro jistě znamenat útlum či zpomalení, míní odborník.

Celkový obrat českých aukcí výtvarného umění

Rok Celkový obrat v mil. Kč
2008: 660
2009: 750
2010: 730
2011: 650
2012: 880
2013: 940
2014: 850
2015: 930
2016: 1,260
2017: 1,420

 

ČTK, Artplus.cz, foto: European Arts

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Muzeum tajných spolků

    "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Technické muzeum v Brně

    Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

    Brno, Jihomoravský kraj

    www.technicalmuseum.cz/...
  • Retromuseum

    Muzeum se sbírkou nábytku, techniky a dopravních prostředků z dob ČSSR.

    Cheb, Karlovarský kraj

    www.retromuseum.cz/
  • Muzeum technických hraček

    Muzeum se sbírkou mechanických plechových hraček od roku 1840.

    Velvary, Středočeský kraj

    www.muzeum-technickych-hracek.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky