VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

ČNB vydala pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 150. výročí narození Adolfa Loose

Sberatel.info

8. prosince, 2020

Mince je v pořadí pátou a zároveň poslední letošní vydávanou dvousetkorunou. Emise je také posledním počinem právě končícího emisního plánu pamětních mincí a bankovek České národní banky na roky 2016 až 2020.

Celosvětově uznávaný architekt Adolf Loos je považován za zakladatele moderního pojetí architektury a řadí se do úzké skupiny nejuznávanějších předválečných moderních architektů.

Loos byl nejen praktickým architektem, ale také významným teoretikem architektury a do určité míry i filosofem. Názor, že architektura není umění, převzala od Loose celá generace funkcionalistů. Adolf Loos byl formálním puristou uznávajícím architektonickou tradici, vyznával symetrii a obdivoval přírodní ornament materiálu.

Nejznámější Loosovou realizací je polyfunkční obchodní dům Goldman & Salatsch (1910) na Michalském náměstí ve Vídni, nicméně i na našem území najdeme jeho dílo – Müllerovu vilu v Praze, a další stavby v jeho rodném Brně a okolí.

Pamětní dvousetkoruna, vyražená ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 31 mm a hmotnost 13 gramů. Vydána je ve dvojím provedení – v běžném (standard) a špičkovém (proof). V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 5 600 kusů, dalších 10 700 kusů je vyraženo ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reléfem a hladkou hranou s vlysem.

Autorem mince je medailér Asamat Baltaev, DiS, razila ji Česká mincovna.

Na lícní straně dvousetkoruny je ztvárněna jihozápadní stěna Müllerovy vily v Praze na Ořechovce. Při horním okraji mince je umístěna značka České mincovny a text ČESKÁ. Při spodním okraji mince se nachází text REPUBLIKA a pod ním označení nominální hodnoty 200 Kč.

Na rubové straně je ztvárněn portrét Adolfa Loose, pod který je umístěn text ADOLF LOOS. Vlevo od portrétu se nachází letopočet architektova narození 1870 a vpravo letopočet roku vydání mince 2020. Při spodním okraji mince je umístěna značka autora mince.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Uplynulé pětileté období bylo již 11. emisním obdobím v pořadí od roku 1966, kdy bylo zahájeno pravidelné vydávání československých a českých pamětních mincí v pětiletých cyklech. Původní emisní plán se v roce 2017 rozrostl o dodatečně zařazené emise, související převážně se stoletými výročími vzniku Československa a československé měny. Celkem bylo v letech 2016 až 2020 vydáno 26 stříbrných, 13 zlatých a jedna bimetalová mince, spolu s historicky první pamětní bankovkou. Se šesti novými vzory oběžných mincí 20 Kč a oběžnou bankovkou 100 Kč s přítiskem se tak jednalo o 48 nových vzorů mincí a bankovek.

Další emise pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč je předběžně plánována na 8. září 2021. Tato mince bude připomínat 100. výročí úmrtí MUDr. Jana Janského, objevitele čtyř základních krevních skupin.

Emisní plán ČNB na léta 2021–2025 počítá pro rok 2021 se třemi stříbrnými dvousetkorunami, jednou stříbrnou pětisetkorunou s hologramem, mimořádnou stříbrnou desetitisícikorunou o průměru 100 mm, dvěma zlatými pětitisícikorunami a jednou zlatou desetitisícikorunou.

ČNB, JJ, foto: ČNB

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky