Zdroj: ČTK, JJ, foto: ČNB
1. června, 2020
Nominální hodnota mincí 5000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů ČNB. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardním provedení cena 25.390 korun a u špičkového provedení 25.790 korun.
Od přelomu 19. a 20. století se v bečovském areálu nachází relikviář svatého Maura – zlatnická památka, jejíž historická a umělecká hodnota je srovnatelná s korunovačními klenoty. Bohatě zdobený domečkový relikviář, zhotovený ve 13. stolení pro uložení relikvií sv. Maura a sv. Jana Křtitele, zmizel na konci druhé světové války a jeho vypátrání v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu.
Na lícní straně mince jsou zobrazeny motivy z relikviáře sv. Maura. V horní části mincovního pole je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Na rubové straně mince, kterou pro ČNB vyrazila Česká mincovna, je ztvárněn celý komplex hradu Bečov nad Teplou včetně barokního zámečku se zahradou.
Zlatá mince Hrad Bečov nad Teplou je součástí tematicky zaměřeného cyklu Hrady České republiky a je v pořadí devátou emisí této sady. V této sérii nechala ČNB vyrobit zlaté mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří a Švihov. Dalším počinem bude mince věnovaná hradu Buchlov, která vyjde 6. října 2020. Tato emise cyklus uzavře.
ČTK, JJ, foto: ČNB