Sberatel.info
19. listopadu, 2020
Tuzemský rekord za vydraženou minci zaznamenala aukční síň Macho & Chlapovič. Desetidukát Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 s vyvolávací cenou 200.000 eur (5,3 milionu Kč) byl vydražen za 30 milionů korun včetně aukční přirážky.
Po napínavém souboji se zájemci z dalších zemí získal minci nejmenovaný slovenský investor. Za desetidukát zaplatil 1,14 milionu eur. Překonán tak byl měsíc starý rekord za prodaný svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se začátkem října vydražil v přepočtu za 27 milionů korun (bez aukční přirážky asi 23 milionů Kč) v aukci pořádané aukční síní Antium Aurum. Ten ale dál zůstává nejdražší československou mincí.
Desetidukát Ferdinanda III. je pozdně renesanční ražba kladivem z ručně rytého razidla. “Tento konkrétní kus jsme poprvé zachytili v aukci v Amsterdamu v květnu 1926. Od té doby migroval evropskými sbírkami, dokud nepřistál zpátky na Slovensku,” uvedl spoluzakladatel aukčního domu Elizej Macho. Násobky kremnických dukátů Ferdinanda III. jsou velmi vzácné. Důkazem je fakt, že pěti a desetidukáty daného panovníka doposud aukční síň na Slovensku nezaznamenala.
Vedle unikátního desetidukátu nabídla aukce další zajímavé kousky. Mezi ně patřil například pražský dukát Ferdinanda I. z roku 1538 s vyvolávací cenou 30.000 eur a extrémně vzácný transylvánsky tolar Štefana Bočkaja z roku 1606. Velkou hodnotu má i pražský dvojdukát Karla VI. z roku 1725 a vídeňský čtyřdukát Františka Jozefa I. z roku 1854. Ty měly vyvolávací cenu každá 20.000 eur.
Zdá se, že letošní rok přeje navzdory koronavirové krizi sběratelským rekordům – 20. listopadu se bude dražit jedna z nejvzácnějších bankovek v České republice, jež se na trhu se objeví po 26 letech. V roce 1994 se vydražila za 280.000 korun, nyní aukční společnost stanovila vyvolávací cenu pětitisícové státovky na milion korun.
ČTK, JJ, foto: Aukční dům Macho & Chlapovič