Sberatel.info
8. října, 2020
Za rekordních 850.000 eur (v přepočtu asi 23 milionů korun) bez aukční přirážky se na aukci společnosti Antium Aurum vydražil raritní svatováclavský pětidukát z roku 1937.
Předchozí rekord z dražeb českých mincí činil 14,7 milionu korun, které dal v roce 2017 kupec v aukci za zlatý svatováclavský desetidukát pocházející ze stejné doby jako dnes prodaný pětidukát.
„Zatímco jiné svatováclavské dukáty byly raženy v desítkách až tisících kusů, zlaté pětidukáty vznikly v roce 1937 pouze čtyři. To z nich dělá extrémní raritu,” popsal vydraženou minci Pavel Kroužek, majitel aukčního domu, který dražbu pořádal.
Vyvolávací cena pětidukátu činila osm milionů korun a vyšplhala se na skoro trojnásobek. „Dražili ho čtyři významní sběratelé,” řekl po aukci Kroužek.
Dražil se také třeba svatováclavský dvoudukát z roku 1938, jehož cena začínala na zhruba dvou milionech korun. Vydražen byl nakonec podle Kroužka za 90.000 eur (přes 2,4 milionu korun) bez dvacetiprocentní aukční přirážky.
Vedle rekordního vydraženého dukátu byl zajímavý rovněž výsledek aukce desetikoruny z roku 1993. Ta byla tehdy vyražena s chybou a část nákladu se dostala do oběhu. Od té doby nedá široké veřejnosti spát, protože ji teoreticky stále můžete mít v peněžence. Lovcům toho novodobého pokladu dává za pravdu finální dosažená částka – 176 000 Kč. Vyvolávací cena přitom byla o 40 tisíc korun nižší.
O raritních českých a československých mincích a bankovkách, které můžete mít doma, si můžete přečíst zde.
JJ, ČTK, foto: Antium Aurum a archiv