VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Stříbrná mince ČNB připomene 100. výročí zahájení vydávání československých platidel

Sberatel.info

2. července, 2019

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou pětisetkorunu, která připomíná 100. výročí první emise definitivních československých platidel, které postupně nahradily tzv. prozatímní státovky, tedy kolkované bankovky Rakousko-uherské banky.

Pamětní stříbrné mince s nominální hodnotou 500 Kč vydává Česká národní banka jednou ročně. Mince s motivem československých platidel je v pořadí čtvrtou pamětní stříbrnou pětisetkorunou z emisního plánu ČNB na léta 2016–2020. Další emisí z této série bude stříbrná mince připomínající 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky, která je plánována na 26. února 2020.

Pětisetkoruna, emitovaná téměř přesně 100 let po vydání první stokorunové státovky, je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Celkem 16 400 mincí bude k dispozici ve dvou provedeních – 5 500 kusů v běžné kvalitě s vroubkovanou hranou a dalších 10 900 kusů ve špičkové (proof) kvalitě ve vysoce leštěném provedení, s matovaným reliéfem a hladkou hranou.

Takzvaná první emise československých státovek měla za cíl postupně nahradit rakousko-uherské bankovky okolkované v březnu 1919. Zákon o zavedení československých platidel začal platit v dubnu 1919, státovky se fyzicky dostávaly do oběhu až o několik měsíců později. Jako první byla uvedena 7. července 1919 československá státovka s nominální hodnotou 100 Kč, jejíž vzhled vytvořil Alfons Mucha. Postupně bylo přidáno dalších osm nominálních hodnot.

Na lícní straně stříbrné pětisetkoruny je motiv z rubové strany první československé stokorunové státovky vzoru 1919. Umístěn je zde také text ČESKÁ REPUBLIKA, označení nominální hodnoty mince a značka České mincovny, která mince pro ČNB vyrazila.

Na rubové straně stříbrné mince je ztvárněn opět motiv z první československé stokorunové státovky vzoru 1919, tentokrát vybraný z její lícní strany. Ve spodní části mincovního pole je ve třech řádcích umístěný text ČESKOSLOVENSKÁ PLATIDLA 1919–2019 a iniciály autora mince, medailéra Luboše Charváta.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Od začátku letošního roku již byly k letošnímu 100. výročí trvání česko-slovenské měny postupně emitovány: trojice příležitostných oběžných dvacetikorun s portréty Aloise Rašína, Karla Engliše a Viléma Pospíšila (30. ledna 2019), oběžná stokoruna s přítiskem loga oslav 100. výročí (30. ledna 2019), historicky první pamětní bankovka (31. ledna 2019), zlatá mince připomínající kolkování rakousko-uherských bankovek (5. března 2019) a pamětní bimetalová mince k zavedení československé koruny jako peněžní jednotky nového státu (10. dubna 2019).

ČNB, JJ, foto: ČNB

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum Českého ráje v Turnově

    Muzeum, které musí navštívit všichni fandové mineralogie a horolezectví.

    Turnov, Liberecký kraj

    https://www.muzeum-turnov.cz/kde-nas-naj...
  • Muzeum psacích strojů

    Muzeum se sbírkou historických psacích strojů. e-mail: [email protected]

    Česká Kamenice, Ústecký kraj

  • Muzeum českého ráje v Turnově

    Muzeum, které mimo jiné vlastní jednu z největších sbírek drahých kamenů v České republice.

    Turnov, Liberecký kraj

    www.muzeum-turnov.cz/...
  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky