Sberatel.info
16. srpna, 2024
V Evropě se objevil artefakt, který nikdo jiný nemá. Český sběratel získal vzácný adresní štítek z lodní pošty Titaniku. Tento malý kus papíru nese v sobě nejen historii slavného zaoceánského parníku, ale také vzácnou stopu po tragické události. Široká veřejnost ho bude vůbec poprvé moci spatřit na podzimním veletrhu Sběratel 6. – 7. září opět na výstavišti PVA Expo v Praze.
Na palubě Titaniku se nacházela třídírna dopisů. Tento slavný parník totiž sloužil nejen jako přepravní prostředek pro cestující, ale také jako poštovní loď. Jeho celý název zněl R. M. S. Titanic (Royal Mail Ship Titanic). Smlouva na přepravu pošty mezi Velkou Británií a Spojenými státy byla pro Titanic zásadní. Právě proto na palubě lodi bylo k dispozici pět poštovních úředníků, kteří měli za úkol řídit plovoucí poštovní úřad a zajišťovat přepravu obrovského množství korespondence mezi oběma kontinenty.
Před vyplutím z Southamptonu se nalodilo více než šest milionů dopisů a pohledů, které směřovaly z Evropy přes Anglii do Severní Ameriky. Mezi těmito dopisy byl i adresní štítek, který patřil přímo k lodi, k jejímu poštovnímu úřadu. Mezi sběrateli se označuje jako Titanic Facing slip, tedy adresní lístek, kterým prošla pošta na lodi. Tento konkrétní byl razítkován při vyplutí z Southamptonu pouhé čtyři dny před tragédií a orazítkován byl osobním razítkem úředníka palubní pošty “O.S. WOODY” a s řádkovým razítkem “TITANIC”. Jde tak o jedinečné svědectví historické katastrofy.
Adresní štítek s razítkem Titaniku z dubna 1912 je malý velikostí, ale velký hodnotou. Zachoval se ve výborné kondici, s patinou, avšak bez děr a rzi. Na světě je jen třicet takových štítků, z toho na volném trhu je k mání pouhých deset. Ostatní lístky jsou v držení prestižních muzeí a institucí. Jeho tržní cenu se odhaduje na více než milion korun. Je to něco jako svatý grál pro sběratele různých specialit nejen filatelistů.
Existuje několik teorií, které se pokoušejí vysvětlit jejich původ. S jistotou víme, že všechny byly nalezené u těla O.S. Woddyho několik dní po potopení Titaniku. První teorie tvrdí, že úředníka Woddyho zastihla nehoda při práci. Poštovní lístky měl v kapse a proto s nimi také Titanik opustil. Druhá je odvážnější neboť předpokládá, že Woddy chtěl zachránit část své práce a lístky si strčil přímo do záchranné vesty ze které kvůli tomu vytáhl jednu z korkových výplní.
Ať už je pravdivá kterákoli z těchto teorií, poštovního úředníka našli několik dní po potopení lodi na volném oceánu. Jeho osobní věci včetně zmiňovaných lístků dostala jeho manželka. Ta je dlouhé roky schraňovala. Až v roce 1970 se tento konkrétní exemplář dostal na aukci, kde ho koupil sběratel z Baltimoru. V jeho držení byl až do ledna, kdy se objevil na jedné z malých amerických aukcí.
Český sběratel a odborník na investiční filatelii, David Kopřiva, hledal tento artefakt několik let na aukcích po celém světě. V lednu se mu konečně poštěstilo. Na aukci v malém městě v americkém Marylandu štítek vydražil. Je to jediný takový artefakt na pevninské Evropě a tak silně přitahuje poptávku sběratelů nejen z tuzemska.
Na letošním veletrhu Sběratel bude opět nabízet poštovní známky, mince, medaile, bankovky, pohlednice, ale třeba také staré akcie nebo autogramy nabízet přes 230 vystavovatelů z celého světa. Z toho řada se do Prahy chystá vůbec poprvé. Na návštěvníky pak čeká také zajímavý doprovodný program.
red, foto: veletrh Sběratel