Sberatel.info
29. října, 2018
“Velmi nás těší připomenout si v rámci několika emisí právě rok 1918, který je jako jediný pozitivní v rámci Převratných osmiček. Po roce 1968, 1948 a 1938 je nám ctí přispět k celorepublikovým oslavám vzniku Československa, kdy jsme se právě před sto lety vymanili z rakousko-uherské nadvlády,” říká Jaroslav Černý z České mincovny.
Autorem celé série je výtvarník a medailér Josef Oplištil. Na reverzní straně zachycuje mince českého lva, který rozbíjí habsburského orla, a jako klín je zde znázorněna lipová ratolest. Zlaté mince o hmotnosti dvou troyských uncí (7,78 gramu) razila mincovna v nákladu 300 kusů. Připravena je i sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí v provedení piedfort. “Označení znamená dvojnásobnou tloušťku proti tradičním ražbám – ve světě jsou populární, pro Českou mincovnu se jedná o premiéru,” doplnil Černý.
Mincovna k výročí samostatnosti vydala také pamětní stříbrnou medaili, jejímž autorem je Petr Horák. Motiv získal první místo v prestižní soutěži České národní banky pro ražbu mince s nominální hodnotou 10.000 korun. Bankoví rada však dala nakonec přednost jinému návrhu, a proto se Česká mincovna rozhodla motiv použít na stříbrné medaili. V originální čtvercové kompozici se objevuje mapa Československa, lipová ratolest, státní vlajka a naše heraldická zvířata.
Mincovna zároveň vydala i zlatý dukát ze sběratelské série ke stoletému výročí vzniku Československa věnovaný zakladateli státu Tomáši Garriguu Masarykovi a jeho návratu z exilu. Autorem je medailér Jiří Hanuš. V Jablonci v současné době připravují také výrobu rekordní zlaté mince o hmotnosti 130 kilogramů, která se stane druhou největší svého druhu na světě. Zlaťák za sto milionů korun chce Česká mincovna vydat ke stému výročí česko-slovenské koruny.
ČTK, foto: Česká mincovna