VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

ČNB plánuje vydat dvacetikoruny k 100. výročí ČSR a měny. Získat je bude možné bezplatně výměnou, ovšem jen tři kusy na osobu

Sberatel.info

22. října, 2018

Česká národní banka plánuje na konci ledna příštího roku vydat u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska dvacetikorunové mince s významnými osobnostmi československé měny. Ty by měly mít rubové straně portrét Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše. Dále centrální banka chystá stokorunovou bankovku s přetiskem k 100. výročí odluky. Mince i bankovky budou určeny k placení jako běžné bankovky a mince.

ČNB plánuje u bankovky i každé z mincí vydat omezených počet, 200.000 kusů od každé. Na běžné dvacetikorunové minci je na rubové straně svatý Václav na koni. Lícní strana s českým lvem a letopočtem zůstane u příležitostných mincí bez změny.

Přetisk na bankovce bude s výročním logem České národní banky, které bude obsahovat text a letopočty “ČNB” “1919” “100 let” “Kč” “2019”.

Banka zároveň chystá 24. října vydat ke 100. výročí vzniku Československa 20korunové mince s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše, rovněž v omezeném počtu. Ty budou také určeny k placení jako běžné mince.

ČNB dvaceti koruny

“U příležitosti 100. výročí vzniku Československa v roce 2018 a 100. výročí zavedení československé měny v roce 2019 rozhodla bankovní rada České národní banky o vydání nových vzorů oběžných mincí po 20 Kč, které budou pouze v limitovaném množství (200.000 kusů od každého motivu) doplňovat emisi stávajícího vzoru 20 Kč.

Do oběhu se emitují mince po 20 Kč stejných parametrů jako mince stávající, ale s rubovou stranou vztahující se k výše uvedeným výročím, tedy v roce 2018 s portréty hlavních tvůrců československého státu (T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše) a v roce 2019 nejvýznamnějších finančníků československé I. republiky (Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše),” uvádí v materiálu centrální banka.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o pamětní, ale o oběžné mince, nebudou distribuovány smluvními partnery České národní banky. Možná bude pouze jejich výměna na územních pracovištích ČNB, tedy v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích, a to během pokladních hodin. Adresy jednotlivých pracovišť a jejich otevírací doba jsou zveřejněné na internetových stránkách ČNB.

Mince se nedají objednat, ani zaslat. Možná je pouze výměna za jiné české mince a bankovky. ČNB stanovila limit výměny na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, celkem tedy maximálně devět mincí v celkové hodnotě 180 Kč. Mince bude možné získat v roce 2019 v běžné i špičkové kvalitě (proof) také v tradičních sadách oběžných mincí.

Mince 20 Kč vzorů 2018 s portréty významných osobností československého státu, vyražené Českou mincovnou, jsou zákonnými penězi ve své nominální hodnotě, a je tak možné je používat i k platbám za zboží a služby.

Dalším významným příspěvkem ČNB k oslavám 100 let samostatného státu bude vydání zlaté pamětní mince v hodnotě 10 tisíc korun.

ČNB také plánuje na konci ledna vydat k 100. výročí československé měny zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun. Její hmotnost bude 130 kilogramů, průměr má mít víc než půl metru a silná bude 45 milimetrů. Půjde pouze o výstavní exponát.

Ke konci loňského roku bylo v oběhu zhruba 2,3 miliardy bankovek a mincí za zhruba 592 miliard Kč.

JJ, ČTK, foto: ČNB

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum obrněné techniky

    Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

    Smržovka, Liberecký kraj

    tankysmrzovka.cz/
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Letecké muzeum Metoděje Vlacha

    Muzeum se sbírkou létajících i statických letadel.

    Mladá Boleslav, Středočeský kraj

    www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz/...
  • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

    V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

    Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

    www.automotomuzeum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky