VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Křečkování aneb Chorobné hromadění věcí

Sberatel.info

6. března, 2016

Věta „To je škoda vyhodit“ se stala pro spoustu lidí životním mottem. A tak schraňují šroubky a staré armatury, kabelky dávno vyšlé z módy, rozšmajdané boty i kabáty prožrané od molů. Jakmile zaplní skříň, sklep či garáž, putují další přebytečnosti na chaty či chalupy. Máte také doma věčného bordeláře? Možná je to nemoc. Tímto problémem se začali zabývat i psychologové. Hranice mezi obyčejným nepořádnictvím a opravdovou diagnózou je skutečně tenká.

Hromadění je v zahraniční literatuře nazýváno anglickým slovem „hoarding“, což v překladu do češtiny znamená „hamounění“ neboli „plané syslení, křečkování“. U nás se používají také odborné termíny – chorobné sběratelství, Diogenův syndrom či kompulsivní hromadění. Občas jsou užívány i termíny jiné, jako syndrom zaneřáděného domu, syndrom stařecké zanedbanosti, zavalení smetím nebo syndrom křečkování odpadků.

Proč?

Název pro toto chování je zatím nejednotný, stejně jako odborné názory na jeho psychické příčiny. Zdá se, že jich existuje několik, od regulérních organických poškození mozku a demence přes genetickou zátěž (vrozenost) či speciální typ nelékové nedrogové závislosti až po psychotrauma. Kde je však hranice mezi běžným nepořádkem a patologickou závislostí na hromadění věcí?

Psycholožka Zdeňka Sládečková odpovídá: „Obyčejné bordelářství vzniká na základě postupného odkládání používaných věcí a jejich neuklízení. Hromadič zanáší své obydlí a pozemky nepotřebnými věcmi, odpadky (tj. syllogomanie) a kovovým šrotem pod heslem, že by se to někdy mohlo hodit. Nikdy se však o nahromaděné věci nestará, jen se jimi obklopuje. Vše, včetně majitele, chátrá.”

„Masivní hromadění se týká například i zvířat – zejména psů a koček, o které se ale nezvládá starat, a tak je týrá až k uhynutí. Hromadič nemá náhled na to, co činí, má pocit, že na takové chování má právo, že do toho žádnému nic není a že tím nikomu neškodí,“ dodává psycholožka.

Provokující faktory: osamělost i úzkost

Je hromadění vrozené, nebo se může u člověka projevovat postupně, a to z obyčejného bordelářství? PhDr. Zdeňka Sládečková k tomu dodává: „Abnormalita se často může zrodit z původní normality. Většina psychických problémů, poruch a nemocí se rozvíjí z původně zdravého stavu. Nemoc může být skrytá či ve spící fázi a může být vyprovokována. Provokujícími faktory jsou mnohdy osamělost, stárnutí a pocit ohrožení, nedostatek komunikace, úzkost a deprese i mnoho dalších.”

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

  • Muzeum Tatry 111

    Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

    Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

    muzeumtatra111.cz/
  • Městské muzeum

    Muzeum s expozicí drahých kamenů.

    Nová paka, Královéhradecký kraj

    muzeum.cz/
  • Vlastivědné muzeum v Olomouci

    1 000 000 sbírkových předmětů nejen ze střední Moravy na jednom místě.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.vmo.cz
  • Muzeum betlémů

    Muzeum se sbírkou historických betlémů.

    Třebechovice, Královéhradecký kraj

    www.betlem.cz/cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky