Sberatel.info
7. dubna, 2021
Návštěvníci si mohou prohlédnout exportní krabici z pozůstalosti partyzánského velitele nebo původní velkoformátové logo pivovaru Radegast od tajemného autora.
Expozice v ostravské pobočce Národního zemědělského muzea připomíná padesátiletou historii značky. Původně měla končit v létě, teď se prodlužuje se do konce roku.
Důvodem jak virtuální prohlídky, která je v pobočce jediná, tak i oddálení konce jsou protiepidemická opatření, jejichž vinou jsou muzea od loňského března většinu času uzavřená. Výstava byla zahájena v září a značně ji poznamenala epidemie, přístupná byla jen několik týdnů.
Virtuální prohlídka je k vidění na webechwww.radegast.cz i www.nzm.cz.
Výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích se připravovala téměř dva roky. Artefakty pro ni se hledaly nejen v archivech, ale také u sběratelů a fanoušků piva Radegast, kteří si tyto věci doma pečlivě schovávají.
„Přišlo nám to jako obrovská škoda, že jsou tyto unikátní exponáty, a s nimi spojené příběhy, již téměř půl roku uzavřeny za dveřmi muzea. Proto jsme spolu s muzeem tuto expozici zpřístupnili všem zájemcům alespoň ve virtuální podobě,” řekl manažer značky Marek Grabovský.
V hlavní části on-line prohlídky si návštěvníci projdou v chronologické ose dějiny pivovaru, které jsou doplněny o tematickou složku. Celému prostoru navíc dominuje kopie sochy boha Radegasta. Autorem původního originálu ze 30. let je slavný sochař Albín Polášek. V roce 1998 uhradil pivovar Radegast náklady na zhotovení žulové kopie sochy, která dosud stojí na vrcholu Radhoště.
„Jeden z mnoha zajímavých příběhů se váže k lepenkové krabici určené pro ruský trh, v tehdejším Sovětském svazu. Tu jsme zakoupili v ruské Ufě na místním aukčním serveru a pivo na ní nese název Radhost, stejně jako všechno ostatní proexportní pivo Radegast z tehdejší doby,” uvedl kurátor Národního zemědělského muzea a autor výstavy František Švábenický.
Krabice podle něj pochází z pozůstalosti sovětského důstojníka Dajana Murzina, který v závěru druhé světové války působil v Protektorátu Čechy a Morava jako velitel 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Ta operovala mimo jiné na území Beskyd. „Jak se však pivo z tohoto regionu dostalo k němu domů, zůstává otázkou,” doplnil Švábenický.
K vidění je také původní logo pivovaru o rozměrech 385 na 200 centimetrů, které viselo v Nošovicích od roku 1974 do roku 2019 a jehož autor zůstává neznámý.
ČTK, jj, foto: muzeum