VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nová sběratelská oblast na vzestupu: Sběratelé dinosauřích fosilií přeplácejí muzea

Sberatel.info

2. května, 2019

Přední američtí paleontologové vyzývají k celosvětovému zastavení prodeje dinosauřích fosilií. Kvetoucí trh s kosterními pozůstatky dávno vyhynulých obratlovců, který povzbuzuje jejich obliba u bohatých soukromých sběratelů včetně hollywoodských hvězd, podle paleontologů žene jejich ceny vzhůru. Fosilie se tak dostávají mimo finanční možnosti muzeí a vědců, píše list The Guardian.

Stejně jako se trh s uměleckými díly točí kolem slavných jmen, má i svět dinosauřích fosilií své hvězdy. Za kostru Tyrannosaura rexe je například možné získat až deset milionů dolarů (skoro 226 milionů Kč), ovšem nejcennější je velociraptor. Cena za lebku triceratopse se pohybuje v rozmezí 170.000 až 400.000 dolarů, za lebku diplodoka je třeba dát 570.000 až 1,1 milionu dolarů.

V loňském roce se kompletní vejce vyhynulého druhu pštros obrovský (Aepyornis maximus), v angličtině známého také jako “sloní pták”, prodalo za 130.000 dolarů – zhruba pětkrát více, než kolik by stálo před deseti lety.

“Když míří druhy do soukromých domů nebo sbírek, pak naše pochopení, objevení či interpretace nových informací, které obsahují, se nikdy nedostane do vědecké komunity,” poznamenal k tomu Jerry Smith, odborník na evoluci sladkovodních ryb z oddělení zoologie Michiganské univerzity.

V loňském roce americká Společnost paleontologie obratlovců (SVP) vyzvala pařížskou aukční síň Aguttes, aby zrušila dražbu uvnitř Eiffelovy věže, která obsahovala jen jednu položku: téměř devět metrů dlouhého dinosaura dosud neidentifikovaného druhu. Vítěz za něj zaplatil 2,3 milionu dolarů.

“Prodej všech fosilií je nevhodný,” říká bývalá prezidentka SVP Catherine Badgleyová. SVP sdružuje více než 2200 mezinárodních paleontologů. “Mnoho fosilií – zvláště pak těch, které patří obratlovcům – ani zdaleka není běžných, a rozhodně to platí pro dinosaury. Dělat z nich zboží je nevhodné, protože to motivuje bezskrupulózní lidi.”

Podle posledního čísla časopisu ARTnews je možné za rozmach dinosauřího trhu poděkovat Stevenu Spielbergovi a jeho filmu Jurský park z roku 1993. První fáze zvýšeného zájmu o fosilie vyvrcholila v roce 1997 jen několik měsíců po premiéře pokračování snímku s názvem Ztracený svět, když se v aukční síni Sotheby’s vydražila kostra 12 metrů dlouhého Tyrannosaura rexe jménem Sue za rekordních 8,36 milionu dolarů.

V následujících desetiletích zájem nijak neklesl – právě naopak. Mezi sběratele fosilií se zařadili například herci Leonardo DiCaprio, Nicolas Cage a Russell Crowe.

Což je další aspekt, který paleontology znepokojuje. Obávají se, že nejen ztratí možnost studovat řadu exemplářů, ale že se také sníží ocenění jejich práce. Kdo dokáže docenit, kolik úsilí stojí objevit, vykopat a sestavit dinosauří kostru, když se z nich stává domácí dekorační předmět?

Sbírání dinosauřích fosilií se ovšem neobejde bez rizika. V roce 2013 se 67 milionů let stará lebka druhu Tyrannosaurus bataar, kterou koupil Nicolas Cage, stala předmětem vyšetřování kvůli podezření z pašování.

Cage ji koupil na aukci v Kalifornii, kde příhozem na 276.000 dolarů překonal DiCapria. Později bylo zjištěno, že lebku dal do aukce Eric Prokopi, který se sám označuje za “komerčního paleontologa” – a už dříve přiznal vinu za nelegální dovoz fosilií z Mongolska a Číny. Lebka byla nakonec vrácena do Mongolska.

ČTK, ilustrační foto Wikipedia – CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1207090

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Šperky a kameny

    Veletrh zaměřený na autorské šperky, minerály, fosilie a věci pro vlastní tvoření.

    30.11.2024 - 30.11.2024

    Praha, Česká republika

    www.sperkyakameny.eu
  • Celostátní sběratelské setkání v Hradci Králové

    Velké setkání sběratelů všech oborů v KD Střelnice.

    22.12.2024 - 22.12.2024

    Hradec Králové, Česká republika

    www.burzavhradci.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Severočeské muzeum

    Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

    Liberec, Liberecký kraj

    www.muzeumlb.cz/
  • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

    Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

    Železná ruda, Plzeňský kraj

  • Muzeum cyklistiky

    Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

    Nové Hrady, Jihočeský kraj

    www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky