Sberatel.info
4. června, 2019
Středem našeho zájmu je mezinárodní přesah a péče o zákazníka, říká Šimek. “Dorotheum Praha se v budoucnu přiblíží našemu úspěšnému obchodnímu modelu fungujícímu v řadě ostatních zemí, mezinárodnímu reprezentačnímu zastoupení rakouské společnosti Dorotheum,” uvedl.
Hlavní činností pražského týmu podle něj bude výběr uměleckých předmětů, starožitností a šperků, které budou zařazeny do aukcí ve Vídni, a budou tak přispívat ke zviditelnění českého umění v zahraničí.
Pražská aukční síň Dorotheum patřila ještě před deseti lety mezi pět tuzemských aukčních síní s největším obratem. V roce 2009 byla s obratem přes 78 milionů korun třetí, první byla tenkrát společnost 1. Art Consulting s obratem 233 miliony korun, uvádí statistiky serveru Artplus.cz. Do pátého místa se držela do roku 2013, v roce 2014 byla na šestém místě s obratem 45,5 milionu korun, když první byla v témže roce Galerie Kodl s obratem 180 milionů korun. Obrat Dorotheu ještě vzrostl v roce 2017 na přibližně 70 milionů korun, loni klesl na 50 milionů a letos činí objem prodaných děl zatím, tedy za polovinu aukční sezony, 14 milionů korun.
Podle odborníka na trh s uměním Jana Skřivánka je změna režimu pražského Dorothea výsledkem situace, kdy na tuzemském aukčním trhu působí nebývalé množství společností. Je s podivem, že český trh dokázal tolik aukčních síní uživit, řekl ČTK.
“V době internetu, díky kterému máme kdekoliv k dispozici kompletní aukční nabídku, ztrácí regionální aukce na významu,” domnívá se Šimek. “Naši čeští zákazníci budou profitovat z většího zaměření na mezinárodní aukce pořádané ve Vídni. Všechny budoucí aukce se budou odehrávat v Paláci Dorotheum ve Vídni,” uvedl s tím, že pražské zastoupení bude nadále zákazníkům poskytovat individuální poradenství a v Praze se také plánují prezentace mezinárodních aukcí aukčního domu Dorotheum.
Dorotheum založené roku 1707 patří mezi přední evropské aukční domy, historicky sídlí ve Vídni a pobočky má ve Velké Británii, Německu, Belgii, Itálii, Francii a České republice. Ročně pořádá zhruba 600 aukcí.
Sběratelé a investoři loni na tuzemských aukcích utratili 1,15 miliardy korun. Meziročně trh klesl o 270 milionů korun, tedy o necelou pětinu, přesto je rok 2018 třetím nejúspěšnějším rokem v historii českých aukcí. Vyšší obrat český trh s uměním vykazoval jen v letech 2017 a 2016. Rok 2017 byl s konečným obratem 1,42 miliardy korun rekordní.
ČTK, foto: Dorotheum