Sberatel.info
6. března, 2016
Ukázky techniky modelace obdivovali návštěvníci ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně, kde se výstava panenek koná až do 7. září.
Technika modelace se co nejvíce snaží podobat reálné předloze batolat a dětí. Díky pečlivé technice reborn vymodeluje sběratelka dokonalý model dítěte. „Je to velmi jemná práce, která vyžaduje především velkou představivost a trpělivost. Jednotlivé části panenek pomocí barev upravuji, nanášené vrstvy barev se zapékají, modelace pokračuje i vypichováním vlasů, osazují se případně oči apod.,“ předvedla především návštěvnicím Monika Chmelařová.
Každá panenka dostane po zkompletování svůj rodný list. „Taková výroba jedné rebornované panenky může trvat i týdny, ve výjimečných případech jsem ji ale schopna vyrobit i za dva dny. To ale u této náročné práce sedím celé dny i noci,“ doplnila sběratelka a rebornistka, která se pravidelně účastní nejrůznějších setkání rebornistů a se svými panenkami jezdí i na světové soutěže.
Díky společným setkáním začali rebornisté vyvíjet moderní technologie a postupy. Výrobci přinášejí stále nové a nové techniky barvení, ale také návody na výrobu vlastních originálních kitů.
„Z modelovací hmoty se snažím vyrábět vlastní panenky. Tato hmota je ale velmi křehká a práce s ní je o trochu jiná, než s předpřipraveným kitem, kterému pak dávám konečnou podobu,“ upřesnila Monika Chmelařová. Ceny rebornovaných panenek se pohybují v řádech tisíců korun. Sběratelka a rebornistka už dokonce dělala i panenku na zakázku, které vtiskla podobu obdarované.
Rebornování panenek patří mezi specifický druh umění, kterým se zabývá úzká skupina umělců či komunita sběratelů. Monika Chmelařová se rebornu věnuje dva roky, během těchto let jí prošlo rukama více než 120 panenek. Některé z nich se pyšní také mezinárodními oceněními, kterých si sběratelka nesmírně váží a považuje je za velký úspěch. Oceněné panenky samozřejmě na výstavě nechybí a lidé si je mohou prohlédnout v plné kráse.
V neděli Monika Chmelařová s ukázkami pokračovala. Přidala se k ní i dcera Nikol, která prohlídku výstavy obohatila komentářem. Během speciálních prohlídek pohovořila o největších sbírkových unikátech i o dalších zajímavostech z výstavy. Návštěvníci, kteří zavítali na komentovanou prohlídku, se mohli také s některými živými panenkami vyfotit nebo si je pochovat v náručí. Na další ukázky výroby panenek i komentované prohlídky se lidé mohou těšit o následujících víkendech.
Podrobnější program bude upřesněn v aktualitách.
Nádherná sbírka obsahuje více než tisícovku panenek, stovky plyšových hraček a medvídků, nejrůznější doplňky i sbírku historických kočárků. Mezi nejstarší exponáty patří panenka z roku 1890 a kočárek z roku 1876.
Výstava se koná v budově 15 továrního areálu. Otevřena je denně od 9.00 do 19.00 hodin.