Sberatel.info
5. listopadu, 2020
Znamená to, že po zakoupení kryptoznámky může být část použitá k placení poštovného oddělena, zatímco digitální část se použije v blockchainu. Protože ke každé známce patří digitální token na blockchainu, má kryptoznámka potenciál žít věčně, což dodává filatelii další rozměr – ochranu před poškozením způsobeným plynutím času.
Kryptoznámka byla navržena ve spolupráci s chorvatskou blockchainovou asociací a digitální token Postereum vyvinula chorvatská společnost Bitx na platformě kryptoměny Ethereum.
Kryptoznámka je dostupná ve dvou verzích – běžná papírová známka a známka s kryptoměnou. Ta má cenu 50 kun (cca 180 Kč) a je opatřena QR kódem, jež obsahuje sériové číslo kryptoznámkya privátní klíč, který částku spojí s virtuální peněženkou sítě Ethereum a lze převést ji pak na jinou adresu. K tomu slouží právě digitální token Postereum. “Token může žít ve virtuálním blockchainu napořád a bude tak mít trvalou sběratelskou hodnotu. Je to krásný příklad přenesení Filatelie do digitálního světa,” píše v tiskové zprávě Chorvatská pošta.
Kryptoznámky jsou rozděleny do pěti kategorií s různými motivy dopravních prostředků, které jsou historicky s prací Chorvatské pošty spojeny. Známek, kde jsou vyobrazeny všechny, bylo vydáno 60 000 z toho 300 s kryptoměnou. U ostatních motivů se emise pohybují od 25 000 kusů u vlaku (125 s kryptoměnou) až po 1 000 ks u dronu (pouze pět s kryptoměnou).
Chorvatská pošta umožnila už v loňském roce na vybraných pobočkách měnit kryptoměnu Bitcoin za fyzické peníze. Na projektu poslupracuje se společností Electrocoin, která sídlí v Záhřebu a je přední chorvatskou společností, jež zprostředkovává obchody v kryptoměnách.
Více o kryptoznámce najdete zde.
Kryptoznámky už v minulosti vydaly poštovní správy Gibraltaru a Rakouska.
JJ s použitím materiálů ze zpravodaje České pošty a cryptonews.com.