Sberatel.info
2. dubna, 2020
„Netroufáme si nikoho vyzvat k zásilce nyní, kdy je každá rouška zapotřebí, ale myslete prosím na to, že hned, jak to skončí, začneme roušky v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea shromažďovat. Cílem je kolekce cca 50 kusů,” uvedla Hana Dvořáková, vedoucí ústavu.
Pracovníci muzea reagují na skutečnost, že kromě profesionálních roušek tovární výroby vzniká široká škála dalších, od těch šitých po domácku až po designové kousky s osobitými motivy. Rouška tak třeba může prozrazovat, jaké pivo majiteli chutná, zda má rád psy anebo třeba obdivuje hudbu Leoše Janáčka.
Muzeum při shromažďování roušek myslí na budoucnost. Ze sbírky budou těžit až následující generace badatelů a kurátorů, třeba v roce 2050 při přípravě výstavy ke 30. výročí koronavirové pandemie.
Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce na Liberecku zase k výrobě roušek používá také jeden z vystavených exponátů. Jde o stroj z 50. až 60. let minulého století, který muzeu darovala do sbírky liberecká univerzita.
„Stroj je v expozici, interaktivní. Návštěvníkům ho pouštíme na ukázku,” uvedla Michaela Šerclová z muzea. Nyní má paličkovací stroj praktické využití, podle Šerclové ale výroba roušek nebude nijak velká a postačí nejspíš jen pro blízké okolí. Denní produkci zatím nedokáže odhadnout.
Jizerskohorské technické muzeum má expozice v památkově chráněném areálu bývalé textilní továrny. Jedna z nich je zaměřená právě na textilní výrobu, vznikla díky spolupráci muzea s libereckou univerzitou. Kromě funkčního paličkovacího stroje tam je třeba i automat na pletení ponožek. Součástí expozice je i stálá výstava šicích strojů soukromé sběratelky Pavlíny Cvrčkové.
ČTK, foto: fotodeky.cz a facebook