Sberatel.info
11. února, 2021
Co bude znamenat druhý „koronavirový rok“ pro sběratele, co zařadila do emisního plánu na rok 2021 a jak se do ceny mincí a medailí promítá kolísavá cena drahých kovů vysvětluje Jaroslav Černý, marketingový manažer České mincovny.
Jak změnil pandemickou krizí poznamenaný rok 2020 nákupní zvyklosti sběratelů a investorů do mincí a medailí?
Rok 2020 byl pro nás velmi náročný jak z hlediska zájmu zákazníků o nákup ryzích kovů, tak také z hlediska logistiky prodeje, kdy se z našich kamenných prodejen na dlouhou dobu staly pouze „výdejová okénka“. Co se zájmu o nákup ryzích kovů, tak můžeme říci, že v roce 2020 vzrostl zájem o uložení financí do ryzích kovů, a to nejen zlata, ale i stříbra či platiny. V prvním pololetí došlo na trzích dokonce k nedostatku zlata a stříbra z důvodu omezené výroby v rafinériích, a to ještě umocnilo zájem o tento způsob uchování hodnoty.
Budete letos emitovat více minci a medailí než v loňském roce?
Pro rok 2021 pokračujeme v rámci emisního plánu ve stejném objemu jako v roce předchozím. Některé série ukončené v roce 2020 jsou pro rok 2021 nahrazeny jinými zajímavými sadami, jako např. série „Psí plemena“, „Slavné nevěsty“ či „Strážci českých hor“. Pro milovníky animované série „Jen počkej!“ jsme připravili pětidílnou sérii s různými motivy.
Jak ovlivnila přípravu letošního emisního plánu České mincovny stále rostoucí cena drahých kovů?
Nemůžeme říci, že by rostoucí cena drahých kovů měla nějaký přímý vliv na počet emisí, spíše je to o promítnutí růstu cen kovů do finálního produktu. Tudíž se může stát, že orientační cena uvedená v emisním plánu se u některých produktů při uvedení na trh může lišit o několik procent.
Dnes už stálicí nabídky České mincovny jsou investiční mince Český lev. Čím jsou pro investory přitažlivější víc, než klasické slitky?
Investiční minci Český lev, kterou Česká mincovna uvedla na trh v roce 2017 si oblíbilo stále více zákazníků, a to nejen z hlediska klasické investice, ale také zejména kvůli „ročníkovým“ designům lva a samozřejmě i díky mnohem nižšímu emisnímu nákladu oproti jiným zahraničním investičním mincím. Můžeme říci, že někteří investoři mají minci Český lev i jako sběratelskou emisi.
O jaké motivy mincí a medailí registrujete dlouhodobě největší zájem?
Velký zájem je o sběratelskou sérii „Na kolech“, která je již druhým rokem krátce po zveřejnění emisního plánu beznadějně vyprodaná. Zákazníci si také oblíbili série stříbrných mincí „Crystal Coin“ s různými motivy, které jsou velmi zajímavým dárkovým sortimentem.
Jsou motivy, na které byste v letošním emisním plánu zvlášť upozornil?
Některé jsem již zmínil dříve, ale myslím, že je dobré také upozornit na velmi hezky a precizně medailérsky provedenou sérii „Legenda o králi Artušovi, jejíž autorem je Asamat Baltaev mj. také autor mince Český lev anebo od stejného autora netradiční oválná mince vyražená ze stříbra a zkrášlena atraktivním kolorováním, kde si najde každý své znamení – Znamení zvěrokruhu.
Už několik let se objevují v emisním plánu České mincovny různé novinky, jako byla právě například „mince s kamenem“ Crystal Coin. Bude možné najít nějakou zajímavou inovaci v tom letošním?
Ano, i v letošním roce pokračujeme ve spolupráci s jabloneckou firmou Preciosa na stříbrných mincích zdobených broušenými křišťálovými kameny. Novinkou pro letošní rok, kterou zahajujeme je ztvárnění čínského zvěrokruhu, letos je Rok buvola.
Jaký bude podle vás letošní rok pro sběratele?
Věřím, že i přes všechna omezení, které zažíváme, bude také letošní rok velmi dobrý jak pro sběratele, tak pro investory, možná právě tato divná doba přispěje k tomu, aby si lidé uvědomili, že je důležité mít něco, co uchová hodnotu do budoucna a bude i potěšením v podobě ztvárnění mincí nebo medailí od České mincovny.
Kompletní emisní plán České mincovny najdete zde.
Jindřich Jirásek, foto: Česká mincovna