Sberatel.info
1. prosince, 2024
Při pokusu šestnáctiletého Matthiase Richtera pokřtili v Pelhřimově osmý díl České knihy rekordů. V nákladu 8500 kusů ji vydala Agentura Dobrý den spravující databázi českých rekordů. Matthiasův výkon, při kterém na téměř osm vteřin udržel v zubech stokilového muže, bude aspirovat také na světový rekord.
K jeho překonání by stačila i váha 80 kilogramů zvednutá v zubech na tři vteřiny, řekl prezident pelhřimovské agentury Miroslav Marek.
Matthias není ani přes svůj nízký věk v siláckých disciplínách nováčkem. Vzorem mu byl jeho otec, který s obdobnými kousky vystupuje jako René Golem Richter. „Zjistil jsem, že jsem tu silnou čelist zdědil po něm. Baví mě i cvičit, takže síla a silná čelist – a můžu dělat rekordy,” řekl novinářům Matthias. Poslední pokus je jeho sedmým rekordem. Pětitunový nákladní vůz zvládl v zubech odtáhnout na délku tří metrů, když mu bylo 12 let. O rok dřív zvládl v zubech zvednout 40 kilogramů. Hodnota jeho dnešního rekordu je sedm vteřin a 64 setin.
České knihy rekordů vydává agentura od roku 2003 v tříletých intervalech. Osmý díl dokumentuje více než 1800 fotografiemi přes 1000 rekordů. Stejně jako v předchozích vydáních jde z velké části o nový obsah, nové rekordy doplněné o výběr toho nejlepšího z let předchozích. Rekordy, které byly v České republice oficiálně zaregistrovány v posledních třech letech, zde najdou čtenáři všechny.
Nechybí v ní nejrychlejší výstup na Kilimandžáro, jako světový rekord české expedice. Evropský rekord České mincovny, kterým je zlatá mince vážící 130 kg, nebo nejstarší krasobruslařka s medailemi ze světových šampionátů, které získala v 78 letech. Zvláštní kapitola je v knize věnovaná stoletým rekordmanům, mezi které patří i Václav Horák narozený v roce 1923, který se pyšní titulem nejdéle organizovaného turisty. Členem Klubu československých turistů se stal v roce 1933.
Kniha prezentuje i olympijské vítěze a osobnosti veřejně známé, jako je Martina Sáblíková, Jan Koller nebo Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou. Podstatu ale tvoří ti, kteří jsou ve svých oborech mimořádní, ale mediální pozornosti se jim nedostává.
„Knihou i našimi expozicemi Muzea rekordů chceme říct jednu důležitou věc – u nás je spousta lidí, kteří jsou pozoruhodní, jsou úžasní, mnohdy jedničky ve svých oborech, byť třeba jen v nějaké dílčí disciplíně. A ty obory prostě jen nejsou ty frekventované, jako jsou hokeje, fotbaly, divadla, filmy, o jejichž osobnostech se na internetu a v médiích dnes a denně mluví a jsou vidět. O těch lidech, o kterých je řeč, se moc neví, a to je škoda, protože pro svoji píli, um, zručnost a vytrvalost, dobročinnost by mohli být vzorem pro spoustu dalších,” řekl Marek.
ČTK, foto Agentura Dobrý den