Sberatel.info
30. května, 2023
Sto let rozhlasové historie připomíná výstava v Národním technickém muzeu. Je na ní přijímač odkoupený od Karla Hašlera, i přístroj, který muzeu osobně věnoval František Křižík.
Výstava se jmenuje „Sto let je jen začátek, Český rozhlas 1923-2023“ a záměrem autorů bylo představit také významné rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky.
“Rozhlasovou sbírku muzea obohacovaly významné osobnosti české kultury a průmyslu. Na výstavě bude k vidění například jeden z nejstarších sériově vyráběných přijímačů vyráběný podle patentu Luciena Lévyho. Technické muzeum tento přístroj v roce 1937 odkoupilo od populárního písničkáře Karla Hašlera,” řekl generální ředitel NTM Karel Ksandr. Unikátní je podle něj také přijímač, který v roce 1939 do sbírek muzea osobně věnoval František Křižík.
Mezi historickými exponáty ve výstavě zaznívají příběhy připomínající století rozhlasového programu. Návštěvníci díky různým formám poslechu mohou poznat rozmanitost rozhlasové produkce ve zmíněné době. Výstava ale prezentuje i současnost a vyhlídky konzumace rozhlasového obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce.
Autor výstavy a kurátor NTM René Melkus uvedl, že výstava je koncipována jako retrospektivní. Jednotlivé úseky historie na sebe plynule navazují a lemují je vždy určité historické milníky.
Historické i současné přijímače jsou aranžované jakoby do výkladních skříní obchodního domu. V kontrastu k tomu jsou ve výstavě robustní konstrukce rozhlasových vysílačů, které jsou po letech uložení v depozitářích sestaveny do původní monumentálnosti. Lidé tak uvidí třeba vysílač spuštěný v roce 1925 v pražských Strašnicích, který vysílal pro první posluchače Československého rozhlasu, nebo mixážní pult, od kterého v květnu 1945 znělo volání o pomoc.
Archivní nahrávky Českého rozhlasu nabídnou návštěvníkům sportovní okamžiky, politické události, dramatickou tvorbu nebo pohádky. Další audia přes QR kód ozvučují dobové fotografie a doprovodné informace, další pořady si lze poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas.
Sto let Českého rozhlasu připomínají mnohé akce, pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 korun vydává Česká národní banka, poštovní známku a FDC Česká pošta. Více si o sběratelských věcech vydaných k výročí přečtete zde.
ČTK, foto: Národní technické muzeum