Sberatel.info
8. června, 2023
Jediný zub dravého dinosaura nalezený na území České republiky nebo spodní čelist neandrtálce vystavuje Moravské zemské muzeum. Zub pochází z bývalého lomu na Švédských šancích v Brně.
Jde o nejvýznamnější exponát výstavy věnované Antonu Rzehakovi, všestrannému vědci, který v Brně působil na přelomu 19. a 20. století. Některé fosilie si může veřejnost prohlédnout vůbec poprvé.
“Mnohé exponáty spojené s Antonem Rzehakem jsme znovuobjevili právě při přípravě výstavy. Uvidíme tu zkameněliny takřka ze všech geologických období od prvohor po čtvrtohory zastoupených v okolí Brna,” uvedla Růžena Gregorová, vedoucí muzejního geologicko-paleontologického oddělení.
Moravský Němec Rzehak pocházel z Nikolčic na Břeclavsku, žil v letech 1855 až 1923. Působil na brněnské technice a také v tehdejším Františkově muzeu. Činorodě se věnoval geologii, paleontologii i archeologii. Publikoval na 300 odborných prací.
Výstava kromě Rzehaka samotného připomíná také německou tradici vědy na Moravě, po druhé světové válce a odsunu Němců spíše opomíjenou. Jde tak o jistou splátku dluhu, uvádějí tvůrci výstavy.
“Anton Rzehak přispěl fascinujícím způsobem k moravské vědě, ale zároveň velmi těžko hledal svoji cestu k nově vznikajícímu československému státu,” řekl znalec vědcova života Petr Peňáz.
Rzehakovy nálezy se zachovaly ve sbírkách Moravského zemského muzea, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Muzea města Brna. Lidé si prohlédnou třeba spirální schránky hlavonožců z lomu Hády, pozůstatky ryb a krytolebců z Boskovické brázdy i pozůstatky velkých třetihorních savců z pískoven a cihelen z Brna a okolí.
Archeologickou činnost Rzehaka připomínají třeba nálezy ze starší doby bronzové z Měnína u Brna. “Mezi top exponáty bude patřit spodní čelist neandrtálce z jeskyně Švédův stůl, jejíž nález Rzehak zpracovával v roce 1906,” uvedl archeolog Martin Oliva z Ústavu Anthropos.
Zub dinosaura Rzehak považoval za pozůstatek mořského krokodýla, poté se na něj v podstatě zapomnělo, byť zůstal součástí univerzitních sbírek. Teprve před deseti lety byl přisouzen suchozemskému jurskému masožravci.
Více se o výstavě dozvíte zde.
ČTK, foto: Moravské zemské muzeum