Se vstupenkou na vánoční veletrh Sběratel je i letos možné navštívit tradiční veletrh starožitností Antique. Ten se koná 21. – 24. 11. na Novoměstské radnici v Praze. Sejde se na něm opět výběr těch nejlepších českých a moravských obchodů se starožitnostmi. Ústředním tématem akce jsou „Umělecké trendy a jejich návraty“.
Zlaté kapesní hodinky, které patřily nejbohatšímu cestujícímu na palubě Titaniku, se prodaly za bezmála 1,2 milionu liber, včetně daně a poplatků (35,6 milionu Kč). Potopení britského zaoceánského parníku Titanic při jeho první plavbě je nejznámější lodní katastrofou v dějinách.
Více než sto let starý umělý vánoční stromek se v Británii vydražil za 3 411 liber (97 200 Kč). V roce 1920 jej přitom rodina původní majitelky koupila za několik pencí.
Muzeum města Brna shromáždilo symboly vládců a elit od lovců mamutů do 20. století. Gotický sál hradu Špilberk zaplnily šperky, zbraně, zlaté mince nebo luxusní oděvy. Výstava na hradě zůstane do konce srpna.
Lidé na největším českém on-line tržišti Aukro v lednu vydražili sběratelské a starožitné předměty za 161,7 milionu korun. Mezi deseti nejzajímavějšími vydraženými kusy byla umělecká díla od Jana Zrzavého nebo Václava Brožíka, zájem byl též o vzácné mince.
Knihař Jiří Marek v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku opravuje letité knihy, včetně rodinných biblí, váže časopisy kvůli jejich archivování, ale třeba i vzácná vydání, jako první verneovky. Jejich převoz do dílny byl pojištěn na 150 000 korun.
Bílý hedvábný střevíček, který koncem 18. století nosila francouzská královna Marie Antoinetta, se na aukci ve Francii prodal za 43.750 eur (více než 1,1 milionu korun).
Ivan Kopecký žije v Daňkovicích na Ždársku a opravuje, restauruje, čistí a seřizuje všechny typy mechanických hodin, včetně věžních, ale i hrací stroje.
Národní knihovna brzy vystaví v Klementinu svůj nový vzácný přírůstek. Notářský zápis na pergamenu z roku 1406 získala v neděli v aukci a zaplatila za něj včetně aukčních poplatků 18,2 milionu korun. Podle odborníků jde o vzácný právní doklad, který si nechávali vyhotovit jen účastníci sporu a často po jeho vyřešení pozbyl platnosti, tedy se málokdy dochoval. Ředitel Národní knihovny (NK) Martin Kocanda novinářům řekl, že se historikové pokusí zrekonstruovat, kde se dokument v uplynulých 600 letech nacházel.
Sběratelé a investoři na českých aukcích výtvarného umění letos podle odhadu utratili přes 900 milionů korun. V roce 2014 činil objem tuzemského aukčního trhu 854 milionů korun. Rekordním byl dosud rok 2013, kdy byl celkový obrat českých aukcí 946 milionů korun. "Letošní rok byl jedním z nejúspěšnějších v historii českých aukcí," řekla ČTK Marcela Chmelařová, šéfredaktorka portálu Artplus, který trh s uměním systematicky sleduje. Přesné údaje o aukčním roku 2015 zveřejní v únoru.