Hračky vyrobené napajedelskou společností Fatra jsou k vidění ve vsetínském zámku. Muzeum regionu Valašsko tam připravilo výstavu „Fenomén Fatra“. Vystaveny jsou hračky od poloviny 20. století po současnost včetně řady rarit.
V šesti tematicky dělených sálech představuje obraz evropského užitého umění od antiky až po design 21. století. Vystaveno je 1300 předmětů ze sbírky pražského muzea, která čítá půl milionu exponátů. Expozice má podle pořadatelů ukázat, jak všechny věci, jimiž je člověk obklopen, vstupují do jeho života a mění jej po různých stránkách.
Muzeum umění v Olomouci přibližuje prostřednictvím kolekce dokumentů, autorských fotografií a diapozitivů svým návštěvníkům československý úspěch na světových výstavách Expo v Bruselu, Montrealu a Ósace.
Údajně nejdražší šperk světa je zároveň parfémem. Jeho cena se odhaduje na 1,6 milionu eur (asi 40 milionů Kč) a polovinu výtěžku z prodeje má dostat místní nadace podporující dětské pacienty v nemocnicích v různých zemích.
Expozici motocyklů na hradě Kámen na Pelhřimovsku rozšířil model používaný někdejším Sborem národní bezpečnosti (SNB). Motocykl Jawa lidově zvaný nanuk koupilo muzeum za 450.000 korun od soukromého sběratele. Stroj z roku 1964 se dochoval i s originálním kapotováním, které je ale po letech křehké a znesnadnilo stěhování do expozic. Po renovaci dostal původní modrobílou barvu.
Model sportovního vozu Tatra, který navrhl český designer Václav Král, vydala Česká pošta na nové poštovní známce. Námětem FDC jsou pak skici modelů aut a rýsovací potřeby, které symbolizují designerův pracovní stůl. Autorem výtvarného návrhu je Pavel Sivko, rytinu FDC provedl Jaroslav Tvrdoň. Známka byla vytištěna plnobarevným ofsetem v nákladu 500 000 ks.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je svátkem především pro fandy filmu a nočního společenského života, výlet do našeho nejznámějšího lázeňského města se ale každý rok vyplatí i sběratelům. A to nejen lovcům autogramů. Letos můžete například během akce získat příležitostné poštovní razítko s motivem ze slavného českého plakátu k francouzskému filmu Něžná, prohlédnout si historické modely hodinek Prim nebo navštívit sklárnu Moser.
V Benešově bylo otevřelo zrekonstruované Muzeum umění a designu. Novou výstavní sezonu zahájilo pěti expozicemi. Návštěvníci si mohou prohlédnout práce Stanislava Kolíbala, Zdeňka Kirchnera, Jana Dvořáka a Sandry Majerové a ojedinělou sbírku historika umění Jiřího Šetlíka.
Nová edice příležitostných poštovních známek bude patřit českému designu. První z nich je věnována architektu Janu Kaplickému. Je na ní připomenut nerealizovaný návrh nové budovy Národní knihovny v Praze na Letné. Grafický designér Alan Záruba zpracoval původní skicu poštovní známky z deníku Jana Kaplického, v níž architekt v roce 2007 navrhl možnou podobu Národní knihovny.
Součástí expozice Severočeského muzea v Liberci se nedávno stala část svítidel z loni zbouraného hotelu Praha, který býval dominantou pražských Dejvic. Nejsou ve vitríně jako další exponáty, mají ale i praktické využití. Osvětlují prostor před vstupem do malého výstavního sálu. Světla jsou dílem světoznámého skláře Stanislava Libenského. ČTK to řekl ředitel muzea Jiří Křížek.