Národní portrétní galerie v Londýně se po zhruba tříleté renovaci znovu otevře návštěvníkům 22. června. Přilákat je chce na výstavu dosud neznámých fotografií, které pořídil Paul McCartney v raném období kapely The Beatles, a také na výstavu britské fotografky Yevonde s názvem Life and Colour (Život a barva).
Snímek s názvem Le Violon d’Ingres (Ingresovy housle) od surrealistického fotografa Mana Raye se v New Yorku prodal za 12,4 milionu dolarů (291 milionů Kč) a stal se tak nejdražší fotografií v dějinách.
Za desetitisíce dolarů se ve Spojených státech vydražily snímky českých fotografů Františka Drtikola a Josefa Sudka. Desítka jejich fotografií pocházející z meziválečného a poválečného období byla součástí aukce soukromé sbírky obsahující téměř stovku snímků autorů z celého 20. století od Herberta Lista po Helmuta Newtona.
Nejdražšími fotografiemi na českých aukcích se loni staly snímky dvou klasiků meziválečné avantgardy a jednoho samouka, o jehož pracích odborníci stále polemizují. V žebříčku top ten je na posledním místě fotografie Běly Kolářové. Nejdražším snímkem loňského roku se stal Drtikolův akt Composition z roku 1929, který vystoupal z vyvolávací ceny necelého půl milionu na téměř 1,6 milionu korun. Uvádí to server Artplus.cz.
Originály fotografií pořízených Johnem Glennem, Neilem Armstrongem a dalšími slavnými americkými astronauty nabízí zájemcům bostonská aukční síň Skinner. Přes 400 snímků se bude dražit do 2. listopadu, cenu jednotlivých fotografií odborníci odhadují na 300 až 9000 dolarů (6500 až 200.000 korun).
Až pět milionů dolarů (téměř 119 milionů korun) by prý mohla vynést vzácná fotografie známého desperáta Billyho Kida, kterou jeden sběratel a nadšenec do Divokého západu pořídil před pěti lety v bazaru v balíku s dalšími snímky za pouhé dva dolary. Proslulý pistolník je na snímku z roku 1878 zachycen při hraní kroketu se svým gangem The Regulators.