Veletrh připomene ve dnech 6. do 7. září na výstavišti PVA Expo Praha šedesáté výročí uvedení prvního filmu s Fantomasem do kin. Ke kulatinám vychází řada sběratelských memorabilií a pozor, přímo s Fantomasem se bude možné také vyfotit!
K vrcholům sálové aukce s Live Bidding, která proběhne 10. listopadu v prostorách nového hotelu Andaz v Praze, budou patřit velmi vzácné dukátové a tolarové ražby ražené v českých mincovnách, novoražby vzácných svatováclavských dukátů, ale také třeba extrémně vzácný Dukát 1881 KB., který je v aukcích dražen velmi zřídka, či jedna z nejvzácnějších rakouských 20 Korun – 20 Koruna 1913.
Vyšel třetí díl sběratelského projektu Kronika první republiky. Je věnován roku 1920 a opět spojuje komplet zlatých či stříbrných pamětních medailí s texty renomovaných historiků.
Veletrh Sběratel v termínu od 11. do 12. září na výstavišti PVA Expo Praha s rouškami, ale jinak bez omezení. A hlavně s vystavovateli z celé Evropy a řadou atraktivních sběratelských novinek. Jak bude letošní mimořádný ročník Sběratele probíhat, popisuje jeho ředitel Jindřich Jirásek.
Podobiznou českého krále Jiřího z Poděbrad pokračuje sběratelská série pamětních dukátových medailí emitována společností České dukáty. Autorem medaile je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který se u portrétu inspiroval rytinami, kresbami a obrazy, které se svým vznikem co nejvíce blíží době, kdy Jiří z Poděbrad panoval.
Coin of the Year, v překladu Mince roku, je cenou za mincovní design, která byla poprvé udělena roku 1984 vydavatelstvím Krause Publications v americkém Wisconsinu. Dnes se jedná o celosvětovou soutěž umělců a mincoven, která se skládá z mnoha kategorií a vítězství v ní je obrovskou poctou. Hodnota vítězných mincí ihned po vyhlášení samozřejmě prudce stoupá.
Hodnota prodaných historických mincí, medailí, bankovek a dalších cenných numismatických předmětů dosáhla loni v Česku rekordních 502,4 milionu korun. Oproti roku 2018 stoupla o 38 milionů. Nejvzácnější mince se vydražily shodně za 7,5 milionu korun a největší aukční výnos činil 150 milionů. Vyplývá to ze statistik a analýz aukčního domu Macho & Chlapovič, který si s obratem 255,6 milionu korun loni udržel první místo mezi aukčními domy. Druhé místo patří aukčnímu domu Aurea s obratem 111,6 milionu a třetí místo obsadilo Antium Aurum s 59,1 milionu.
Druhý díl Kroniky první republiky představila na přelomu roku v budově České národní banky (ČNB) společnost České dukáty. Stejně jako případě prvního dílu provází knihu série sběratelských dukátových medailí s motivy významných událostí, jež se v daném roce staly. Kronika opět vychází v limitované sérii 21 kusů ve zlatém a 100 kusů ve stříbrném provedení, v kombinaci knihy a medailí. Celá plánovaná série, jež mapuje roky, které formovaly vývoj předválečného Československa, je rozvržena do období celkem jednadvaceti let.
V největší letošní numismatické aukci se vydražily mince, medaile a bankovky za více než 150 milionů korun. Dvě nejdražší mince shodně dosáhly konečné dražební ceny 7,35 milionu korun. Aukce téměř 2000 kusů vzácných historických mincí a medailí se uskutečnila v pražském hotelu Mandarin Oriental. Akci pořádal numismatický aukční dům Macho & Chlapovič.
Česká národní banka (ČNB) představila emisní plán pamětních mincí a bankovek pro období 2021 až 2025. Sběratelé se mohou těšit na mince s motivy ikonických dopravních prostředků, městských památkových rezervací nebo na velkoprůměrovou minci k 100. výročí založení Velké Prahy. Vůbec poprvé vydá banka také české dukáty.