Pohromadě si je na výstavě s podtitulem „Pevnost z doby bronzové“ mohou návštěvníci prohlédnout poprvé. Doba bronzová se ve střední Evropě datuje přibližně mezi roky 2000 a 700 před naším letopočtem.
Repliky zlatých cihel, největšího nugetu na světě či ukázky zlata ze všech kontinentů v různých podobách zpracování nabízí nová expozice zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Využívá rozšířenou realitu, která reálné exponáty obohacuje o interaktivní virtuální prvky.
České návštěvníky v muzeu legendárního německého spisovatele Karla Maye v saském městečku Radebeul nedaleko Drážďan provádí český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Svůj hlas totiž před několika lety propůjčil audioprůvodci, který turistům slouží zdarma.
Výstavu železničních a tramvajových modelů ze 30. až 90. let minulého století s názvem „Jízdenky, prosím!“ si mohou prohlédnout návštěvníci Technického muzea v Brně. Uvidí sbírku železničního nadšence Lubomíra Kysely, kterou brněnské muzeum převzalo po jeho loňském úmrtí.
Originál přenosného šifrovacího přístroje Enigma je ozdobou výstavy v Technickém muzeu Brno. Je věnovaná kryptologii, tvoří ji exponáty ze světa šifrování, kódování, sledování a odposlechů.
České muzeum stříbra v Kutné Hoře otevřelo výstavu „Ve stínu pyramidy“ věnovanou starověkému Egyptu, mumifikaci a sběratelství egyptských starožitností v českých zemích. Návštěvníci si mohou prohlédnout i mumie kočky a sokolovitého dravce, amulety, skaraby, pohřební sošky, náhrdelníky a nádoby z počátku egyptské civilizace.
Tříleté úpravy v areálu pivovaru v Kostelci nad Černými lesy u Prahy, kde muzeum sídlí, a restaurování historických pivovarských technologií přišly na 36,6 milionu korun. Mezi zrenovovanými kusy je například dřevem vytápěná varna z počátku 30. let minulého století, která je největší na světě.
V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou k vidění dvě nové výstavy. Výstava Svět hraček Baťa přibližuje jeden z produktů firmy Baťa, pryžové hračky. Vystaveny jsou i výtvarné návrhy Ludvíka Kadlečka (1928 až 2010), který patřil k výrazným osobnostem zlínského filmového studia na Kudlově.
Výtvarné umění, hračky, osobnosti architektury i hudby budou tématy výstav, které plánuje Regionální muzeum Vysoké Mýto. Kromě nich v létě pořádá i oblíbenou přehlídku historické techniky Sodomkovo Vysoké Mýto.
Prskavky staré až 70 let objevili v adventním čase ústečtí muzejníci při vyklízení jednoho bytu v České Lípě. Získali tak dosud nejstarší doklad kuriózní průmyslové tradice Ústecka, kterou dodnes nese místní družstvo Drutep, které vyrábí neodmyslitelné rekvizity silvestra ve čtvrti Neštěmice.