Na výstavě uvidí lidé admirálský kabátec následníka trůnu Ferdinanda d’Este, děla, skládací loďku a seznámí se s osudy námořníků ze severu Čech i s příběhem ponorky z druhé světové války, která nesla jméno města Ústí nad Labem.
Frýdecko-místecké Muzeum meteoritů se rozrůstá a po třech letech fungování se bude stěhovat do nových prostor. Návštěvníci v něm mohou vidět stovky exponátů, některé meteority si mohou i potěžkat nebo koupit.
Výročí 67 let od zahájení výroby východoněmeckých trabantů i 35 let od pádu berlínské zdi připomnělo na sklonku loňského roku plzeňské „Trabant muzeum – Příběhy dvoutaktů“. V muzeu je přes 20 vozidel vyrobených od roku 1938 do roku 1990.
V brněnské Zbrojovce se mezi světovými válkami vyráběly také automobily. Připomíná to výstava ke 100. výročí uvedení automobilu s názvem Disk na mezinárodní výstavě v Brně. Celkem je na výstavě nazvané „Naše Zetky“ vystaveno 14 vozů.
Pohromadě si je na výstavě s podtitulem „Pevnost z doby bronzové“ mohou návštěvníci prohlédnout poprvé. Doba bronzová se ve střední Evropě datuje přibližně mezi roky 2000 a 700 před naším letopočtem.
Repliky zlatých cihel, největšího nugetu na světě či ukázky zlata ze všech kontinentů v různých podobách zpracování nabízí nová expozice zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Využívá rozšířenou realitu, která reálné exponáty obohacuje o interaktivní virtuální prvky.
České návštěvníky v muzeu legendárního německého spisovatele Karla Maye v saském městečku Radebeul nedaleko Drážďan provádí český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Svůj hlas totiž před několika lety propůjčil audioprůvodci, který turistům slouží zdarma.
Výstavu železničních a tramvajových modelů ze 30. až 90. let minulého století s názvem „Jízdenky, prosím!“ si mohou prohlédnout návštěvníci Technického muzea v Brně. Uvidí sbírku železničního nadšence Lubomíra Kysely, kterou brněnské muzeum převzalo po jeho loňském úmrtí.
Originál přenosného šifrovacího přístroje Enigma je ozdobou výstavy v Technickém muzeu Brno. Je věnovaná kryptologii, tvoří ji exponáty ze světa šifrování, kódování, sledování a odposlechů.
České muzeum stříbra v Kutné Hoře otevřelo výstavu „Ve stínu pyramidy“ věnovanou starověkému Egyptu, mumifikaci a sběratelství egyptských starožitností v českých zemích. Návštěvníci si mohou prohlédnout i mumie kočky a sokolovitého dravce, amulety, skaraby, pohřební sošky, náhrdelníky a nádoby z počátku egyptské civilizace.