Víc než 260 exponátů mapuje osobnost slavného zakladatele Velké Mongolské říše i jeho předchůdců a následovníků, umění i každodenní život dávných Mongolů.
„Hrabalova chata je jedinečným místem, kde návštěvníci mohou pocítit atmosféru, která spisovatele inspirovala k jeho tvorbě. Jsme rádi, že se z ní stal oblíbený cíl literárních nadšenců i turistů, a těšíme se na další sezonu,” řekl ředitel Polabského muzea Jan Vinduška.
Na první “přičichnutí” to zní odpudivě: nasajte vůni starověké mrtvoly. Ale výzkumníci, kteří se ve jménu vědy oddali zvědavosti, zjistili, že dobře zachovalé egyptské mumie ve skutečnosti voní docela dobře.
Za prodej hrnků, triček či obrazů s nacistickou tematikou uložil Obvodní soud pro Prahu 5 řediteli nakladatelství Naše vojsko Emerichu Drtinovi tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Muž má zároveň zaplatit 288.000 korun. Peněžitý trest ve výši 720.000 korun dostalo také nakladatelství.
Pivovarské knihy, plány na výstavbu hanušovického pivovaru, ale i nejstarší etikety, soudky či lahve jsou součástí nové výstavy ve Vlastivědném muzeu v Šumperku s názvem Ryzí příběh piva z hor. Expozice zároveň návštěvníkům připomene stopadesátiletou historii pivovaru i tradice pivovarnického řemesla
Housle od legendárního houslařského mistra Antonia Stradivariho z roku 1714 se v newyorské aukci prodaly za 11,3 milionu dolarů (přes 274 milionů korun). Podle agentury AP však konečná cena nedostála odhadům aukční síně Sotheby’s, která věřila, že se strunný nástroj prodá za 12 až 18 milionů dolarů.
Největší aukční bitvy svedli sběratelé na Aukru o historický motocykl Wanderer K500, investiční Svatováclavský 10 dukát 1929 nebo sbírku tzv. kukaček.
Komplexní vývoj českého porcelánu od jeho počátků do současnosti představuje výstava „Český (figurální) porcelán tří století“ v Západočeském muzeu v Plzni. Je první, která přehled k českém porcelánu v takové šíři podává.
To, co začalo před více než 60 lety jako dětský koníček, vedlo na předměstí Nairobi, hlavního města Keni, možná až k největší sbírce motýlů na africkém kontinentě. Steve Collins, kterému je nyní 74 let, se narodil a vyrostl na západě Keni. Když mu bylo pět let, začali ho fascinovat motýli, a tak se rozhodl, že je bude sbírat. Jeho sbírka dnes čítá více než 4,2 milionu exemplářů a jsou v ní zastoupeny stovky druhů.
Mezi další kuriozity určitě patří obraz, snowboard, kancelářská židle nebo různé hudební nástroje včetně saxofonu. Někteří lidé ve vlaku nechali také diplomovou práci připravenou k obhajobě na vysoké škole nebo osobní doklady.