Nové známky České pošty propojují českou přítomnost na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace s nadčasovým uměním Alfonse Muchy a malebnou krajinou Pálavy. Známky nejen potěší sběratele, ale zároveň vyprávějí příběh o české kreativitě, kulturním dědictví i přírodních krásách.
„Věnujeme se aktuálnímu dění ve filatelii, objevujeme málo známé příběhy konkrétních známek a věnujeme prostor i investičnímu pohledu na filatelii,“ vysvětluje moderátorka Hana Fenclová. Philacast je dostupný zdarma na všech hlavních podcastových platformách.
Poctu českému grafikovi a rytci, který se velkou měrou zasloužil o uměleckou a technickou úroveň ocelotiskových poštovních známek, vzdává nově Česká pošta. Z emisí z konce loňského roku pak určitě stojí za to připomenout známku věnovanou průmyslovém areálu Vítkovických železáren.
V roce 1962 si právník a filatelista Jaroslav Elleder vyslechl trest 2,5 roku vězení a propadnutí celého jmění za údajnou spekulaci s protektorátními známkami. Zemřel v roce 1976. Stížnost pro porušení zákona podal v Ellederův prospěch ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Kdy už se ze sběratelství stává investice? Plus odpovědi na otázky jak investovat do whisky, drahých kamenů, ale třeba také pohlednic nabídne konference Trading Expo & Alternativní investice, jež doprovodí 7. září na výstavišti PVA Expo Praha veletrh Sběratel. Bude se ale mluvit také o uložení peněz do nemovitostí, drahých kovů nebo jak využít při obchodování s akciemi umělou inteligenci.
Veletrh připomene ve dnech 6. do 7. září na výstavišti PVA Expo Praha šedesáté výročí uvedení prvního filmu s Fantomasem do kin. Ke kulatinám vychází řada sběratelských memorabilií a pozor, přímo s Fantomasem se bude možné také vyfotit!
V Evropě se objevil artefakt, který nikdo jiný nemá. Český sběratel získal vzácný adresní štítek z lodní pošty Titaniku. Tento malý kus papíru nese v sobě nejen historii slavného zaoceánského parníku, ale také vzácnou stopu po tragické události. Široká veřejnost ho bude vůbec poprvé moci spatřit na podzimním veletrhu Sběratel 6. – 7. září opět na výstavišti PVA Expo v Praze.
„Padre, velký šéf ponožky hromadí, tady se o sbírání mluvit nedá…,“ odpovídá s úsměvem na otázku, zda jsou Lichožrouti sběratelé, výtvarnice a režisérka Galina Miklínová. Právě svět Lichožroutů, který vytvořila společně s básníkem Pavlem Šrutem, nyní ožil také na nových známkách České pošty.
Nepoužitý blok dvanácti prvních známek světa Penny Black z roku 1840 se v pražském aukčním domě Burda Auction prodal za 9,1 milionu korun. Jde tak o nejdražší zahraniční známky v české aukci, uvedl majitel aukčního domu Richard Burda. Nového majitele našla rovněž jedna z nejvzácnějších československých známek, takzvaná žilkovaná desetikoruna.
Známka symbolicky zobrazuje Šlitra u klavíru s revuální tanečnicí po boku. Sto let od narození legendárního českého skladatele, pianisty a komika ale připomíná i medaile, nová kniha nebo řada výstav.