Výtvarné umění, hračky, osobnosti architektury i hudby budou tématy výstav, které plánuje Regionální muzeum Vysoké Mýto. Kromě nich v létě pořádá i oblíbenou přehlídku historické techniky Sodomkovo Vysoké Mýto.
Mapuje design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech minulého století v Československu. Návštěvníky čekají ukázky módy, bydlení, stravování, trávení volného času, ale také komunistické propagandy a fungování undergroundu. S expozicí se počítá jako s dlouhodobou výstavou.
Na českých silnicích stále jezdí více než 1100 vozů Volha Gaz 21 o průměrném stáří 54,5 roku. Luxusní sovětský vůz přezdívaný "carevna" se přestal vyrábět před 50 lety. Vyplývá to z údajů registru vozidel. Vozy Volha byly podle automobilového analytika Antonína Šípka určeny především pro státní správu, jako služební auta státních podniků, případně pro taxislužbu. Využívala je také policie.
Svého času se bez nich neobešel žádný hudební bar nebo diskotéka. Pro generace byl symbolem i příjemným společníkem - za každou vhozenou minci se totiž odvděčil oblíbenou písničkou. Sláva jukeboxu sice ustoupila modernějším technologiím, stále však není těžké na tuto hrací skříň narazit. První jukebox byl nainstalován před 130 lety v americkém San Francisku.
Název československé měny zavedené v roce 1919 mohl být kromě koruny třeba sokol, lev, káňata nebo rašín. S korunou, jakožto definitivní měnou Československa (ČSR), se do budoucna nepočítalo. Řekl to v rozhovoru s ČTK numismatik Národního muzea Lukáš Funk. Původní rakousko-uherské mince v zemi platily do roku 1922, než byly všechny vyměněny. Před sto lety 10. dubna byl přijat zákon, který zavedl korunu jako měnovou jednotku v ČSR.
Na venkovní ploše Retro muzea Na statku v Brně-Dolních Heršpicích najdou nově návštěvníci i dobový stánek PNS, dětské hřiště, camping nebo třeba původní čerpací stanici. Muzeum má v současné době dvě části, retro a veteráni. Exponáty v rodinném zařízení jsou rozmístěny na ploše více než 1000 metrů čtverečních, prezentují běžný život z období 50. až 90. let minulého století a techniky států bývalé RVHP.
Součástí expozice Severočeského muzea v Liberci se nedávno stala část svítidel z loni zbouraného hotelu Praha, který býval dominantou pražských Dejvic. Nejsou ve vitríně jako další exponáty, mají ale i praktické využití. Osvětlují prostor před vstupem do malého výstavního sálu. Světla jsou dílem světoznámého skláře Stanislava Libenského. ČTK to řekl ředitel muzea Jiří Křížek.
Praha nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům další muzeum. Na nároží Husovy a Karlovy ulice se dnes otevřela soukromá sbírka s produkty americké technologické společnosti Apple, jednou z nejhodnotnějších značek na světě. Expozice představuje například kolekci počítačů z let 1976 až 2012. Mezi exponáty nechybí legendární Apple Lisa nebo první Macintosh. Apple Museum je současně poctou zakladateli společnosti Stevu Jobsovi, jehož výrobky s logem nakousnutého jablka zásadně změnily svět moderních technologií v oblasti počítačů, mobilních telefonů či přehrávání hudby.
Společnosti Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která vyrábí hodinky Prim, rostou tržby z prodeje limitovaných edic náramkových hodinek. Například letos v březnu představená stokusová edice náramkových hodinek Prim Orlík Tobruk je vyprodaná. Prodaná je i série 60 kusů hodinek vytvořená k loňskému výročí zahájení výroby hodinek v Novém Městě. ČTK to řekla mluvčí Eltonu Adéla Dittmannová.
Dnes otevírá v centru Prahy pobočku Millionaire Gallery, galerie zaměřující se na prodej memorabilií, originálních sběratelských děl a kousků ze světa politiky, historie, showbyznysu a zábavy, sportu i vědy zasazené do koláží. Praha se tak po Miami, Key Westu, Londýně a Dubaji stane pátou pobočkou na světě a jedinou ve střední a východní Evropě. ČTK to řekl vlastník pražské pobočky Tomáš Novák.